9 روش درمان درد سیاتیک

9 روش درمان درد سیاتیک


آشنایی با درد سیتیک

از سری مطالعات بر روی درمان کمر درد شما را با مقاله ای به عنوان  8 روش درمان درد سیاتیک از مقالات مطب درد دکتر شمس آشنا می کنیم.

نشانۀ سیاتیک، درد شدید پشت ران و ساق و کمردرد است. معمولاً بیمار تجربه ای از درد متوسط یا شدیدی دارد که به طور متوسط از باسن شروع می‌شود و به پا و ساق منتقل میگردد. جالب است بدانید سیاتیک سبب ایجاد درد در پشت زانو می‌شود. به طور معمول بیماران درد کمر را چند هفته یا چند روز قبل تجربه می‌کنند و پس از آن درد به پاها نشر پیدا می کند.
البته به ‌تدریج درد در قسمت‌های کپل و پشت ران در صورتی که بیمار سابقۀ قبلی طولانی‌مدت سیاتیک داشته باشد مستقر می یابد. در چنین وضعیتی فرد احساس درد شدید دارد که محل آن نامشخص است و ممکن است در قسمت‌های پایینی پا و ساق، احساس درد خاصی نکند.
سیاتیک علل مختلفی می تواند داشته باشد. ایستادن، نشستن، بلند کردن اجسام سنگین، عطسه کردن یا گاهی عکس‌العمل ناشی از پیچ‌خورده‌گی روده، ممکن است منجر به بدتر شدنِ درد شود. باید گفت دراز کشیدن، معمولاً راحت‌ترین وضعیت برای چنین افردی می باشد..

، در تشخیصِ سیاتیک بررسی کامل سابقۀ بیماری و معاینۀ فیریکی بسیاراهمیت دارد. هیچ‌گاه نمی‌توان تست کرد آیا ریشۀ عصب تحت فشار است یا خیر.

این مساله باید به وسیلۀ پزشک صورت پذیرد و عبارت است از حرکت دادن پاها در جهت‌هایی و به میزانی که اعصابِ سیاتیک را تحت کشش قرار دهد در این هنگام اگر بیمار احساس درد پیدا کند احتمال اینکه علت درد سیاتیک باشد زیاد است.
نکته حائز اهمیت این است که بعضی از این بیماران بدون درمان خاصی بهبود می‌یابند. اما بیمارانی که نیاز به درمان پیدا می کنند معمولاً با یک سری درمان‌ها از قبیل مدت کوتاهی استراحت، و انجام ندادنِ بعضی حرکات و فعالیت‌ها همراه با داروهای کاهندۀ درد بهبود می‌یابند..

9 روش درمان درد سیاتیک

9 روش درمان درد سیاتیک

علت درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک اغلب در قسمت پائینی کمر و یا باسن شکل می گیرد و این درد در پاها نیز منتشر شده و حالت ضعف در پا ایجاد می کند. دلیل این نوع درد هم همان عصب سیاتیک است که از کمر تا پاها گسترش یافته است. در واقع هنگامی که فشار بر روی این عصب ایجاد می شود فرد احساس درد در این نواحی را خواهد داشت و به آن اصطلاحا درد سیاتیک می گویند.

  4 علت خشکی کمر را بشناسید

حالت ضعف در پاها ممکن است به صورت سوزن سوزن باشد و علت فشار بر روی این عصب معمولا به مهره ها و دیسک های کمر برمی گردد. ممکن است یکی از دیسک های کمر بیرون زده باشد و یا مهره های ستون فقرات کمی جابجا شده باشند و بر روی اعصاب سیاتیک فشار آورده باشند. گاهی نیز با اسپاسم یک عضله در قسمت لگن عصب سیاتیک تحریک می شود.

در بسیاری از مواقع افراد به دلیل درد زانو با هدف تعویض مفصل زانو به پزشک مراجعه می کنند ولی پس از معاینه و بررسی دقیق پزشک متوجه می شود که مشکل اصلی عصب سیاتیک است که به نحو غیرمنتظره ای در زانوی فرد موجب ناراحتی او شده است. در اکثر این مواقع با درمان درد سیاتیک مشکل فرد حل شده و به کلی مسئله سخت تعویض مفصل زانو به فراموشی سپرده می شود.

فتق چیست؟

درد سیاتیک اغلب در سنین 30 تا 50 سالگی به وجود می آید و علت عمده آن پاره شدن دیسک بین مهره ها می باشد و به خاطر فشار زیادی که به ستون  مهره ها محیط دیسکی کمر پاره شده و قسمت مرکزی از بین این شکاف ها بیرون خواهد زد که به این قسمت بیرون زده فتق گفته می شود

شغل های که نیاز به چرخیدن پشت دارند و یا فرد باید بار سنگینی را حمل کنید و یا نیاز به رانندگی و نشستن طولانی‌مدت دارند، ممکن است باعث درد سیاتیک شوند.

عوامل درگیری عصب سیاتیک

سن

اضافه وزن

نوع شغل

نشستن طولانی مدت

  6 مرحله تحریک طناب نخاعی را بیاموزید

زندگی بدون تحرک

دیابت

افزایش آسیب عصب

آرتریت یا ورم مفاصل

عصب سیاتیک

عصب سیاتیک بزرگترین و طولانی ترین عصب در بین اعصاب بدن می باشد که در صورت نادیده گرفتن آن می تواند بسیار درد سر ساز باشد.

همانطور که پیش تر عنوان کردیم دردهای ناشی از سیاتیک از ناحیه ستون مهره ها و از مجاورت دیسک های پایانی کمر نشات می گیرند و کم کم به سمت استخوان های لکن و باشن حرکت می کنند.

زمانیکه دچار عصب سیاتیک می شوید ممکن است هر نقطه از بدن درد را حس کرده و آن را نشان دهد. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای اینکه دردهای سیاتیک به مفصل های لگن و زانو آسیب بیشتری وارد نکنند در صورت مشاهده هر نوع نشانه و دردی که به سیاتیک مربوط می شود حتما به پزشک متخصص و بهترین متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا در صورت رسیدن درد سیاتیک به ناحیه مفاصل لگن زودتر بتوانند درمان مناسبی را در پیش گیرند.

نکاتی که به بهبود عصب سیاتیک کمک می کنند

ترک کردن سیگار(باعث تضعیف مهره های کمر می شود)

انتخاب تشک مناسب که نه بیش از اندازه نرم باشد و نه بیش از اندازه سفت باشد

انجام ندادن حرکت های ناگهانی در طول شبانه روز

استفاده از مکمل هایی مانند ویتامین ث، منیزیم و کلسیم

خوردن دمنوش های گیاهی با مشورت پزشک

در هنگام برداشتن و بلند کردن اشیاء سنگین نحوه صحیح و درست آن ها را بدانید

ورزش کردن را فراموش نکنید

مهم ترین دلیل افزایش سیاتیک

از مهم ترین نکاتی که افراد مبتلا به عصب سیاتیک باید به آن توجه داشته باشند سرمای هوا می باشد زیرا در فصل های سرد سال دردهای سیاتیک و اسپاسم های عضلانی تشدید خواهند شد. برخی از پزشکان معتقد هستند سرمای هوا موجب می شود تا غلظت مایع میان مفصلی افزایش پیدا کرده و باعث کاهش فضای مورد نیاز ریشه های عصبی در جای خود شوند.

  3 راه درمان کمر درد در ام اس چیست؟

بنابراین افراد مبتلا به سیاتیک باید مراقبت های لازم را برای پیشگیری در چنین شرایطی را رعایت کنند و با پوشش مناسب در معرض هوای سرد قرار گیرند.

طول درمان درد سیاتیک

مدت زمانی که برای درمان این بیماری باید در نظر داشته باشید بسته به حاد و مزمن بودن نوع سیاتیک دارد. اما در حال حاضر می توان گفت طول درمانی که برای سیاتیک می توان در نظر داشت چند هفته می باشد که کمترین زمان ممکن دو هفته و بیشترین زمان بین 8 الی 12 هفته است.

9 روش درمان درد سیاتیک

9 روش درمان درد سیاتیک

روش های درمان درد سیاتیک

ماساژ و روش درمان درد سیاتیک

تزریق اپیدورال استروئید و روش درمان درد سیاتیک

ورزش و درمان فیزیکی و روش درمان درد سیاتیک

عمل جراحی و روش درمان درد سیاتیک

مسکن‌ها و شل‌کننده‌های عضلات و روش درمان درد سیاتیک

کرم‌ها و پمادهای موضعی و روش درمان درد سیاتیک

یوگا و روش درمان درد سیاتیک

کایروپراکتیک و روش درمان درد سیاتیک

طب سوزنی و روش درمان درد سیاتیک

یکی از روش های درمان سیاتیک طب سوزنی می باشد که از دیرباز صورت می گرفته است. امروزه با وجود جدیدترین تکنیک های غربی طب سوزنی توانسته است جای خود را در میان سایر درمان های غیر جراحی باز کند.

شاید باورش سخت باشد ولی طبق آمار بدست آمده تقریبا 90 درصد بیمارانی که به عصب سیاتیک مبتلا می باشند توسط این طب درمان شده اند و اکنون در جدیدترین تحقیقات بهداشتی ترکیب طب سوزنی الکتریکی و لیزر پرتوان بهترین درمان غیر جراحی برای سیاتیک شناخته شده است.

9 روش درمان درد سیاتیک

9 روش درمان درد سیاتیک

درمان کمر درد

Dr.Shamsمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 16 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.