4 نکته درمورد علائم آرتروز زانو

4 نکته درمورد علائم آرتروز زانو


آرتروز زانو چیست؟

از سری آموزش های درمان درد زانو شما را با موضوع 4 نکته درمورد علائم آرتروز زانو در مقاله مطب درد دکتر شمس آشنا می کنیم.

یکی از انواع آرتریت زانو، آرتروز زانو است. آرتروز زانو معمولا در ارتباط با مسائل ژنتیکی و نژادی بوده و  احتمال ابتلا به ارتروز زانو در خانمها از اقایان بیشتر می باشد

آنچه میان افراد دچار شده به آرتروز زانو مشترک است این است که تمامی آنها زانو درد خود را به صورت دردی عمقی در عمق زانو  وصف می کنند..

بطوریکه درد آنها با کارکردن  مفصل  مثلا راه رفتن تشدید می‌ شود  و در هنگام استراحت  کاهش می یابد. آرتروز زانو بدلایل مختلفی ایجاد می گردد از جمله:.

بالا رفتن سن

افزایش سن و کهولت مفصل زانو، بیشترین عامل ایجاد زانو درد و آرتروز زانو می باشد.ابتلا به بیماری آرتروز زانو در زنان با سن کمتر از ۴۵ سال تنها ۲% و در زنان بین ۶۴-۴۵ سال میزان شیوع تا  ۳۰% نیز بالا میرود. شیوع آرتروز زانو در زنان بالای سن  ۶۵ سال  ۶۸% می باشد.

  و استفاده زیاد از مفصل زانو و ضربه‌های شدید

 وارد شدن ضربه و همچنین استفاده و کار زیاد مفصل زانو از عوامل موثر در ابتلا به آرتروز زانو می باشد.

پارگی کامل رباط ACL آسیب منیسک

این عامل نیزمی تواند برای  ارتروز زودرس زانو زمینه سازی باشد. از جمله عواملی که در این زمینه تاثیرگذار می باشد کوهنوردی غیر اصولی و بالا رفتن های مکرر از پله و همچنین دو زانو و چهار زانو زدن های ممتد می باشد.

   معرفی 9 روش از روش‌های جلوگیری از درد زانو و کاهش آن 

چاقی

 چاقی از عوامل  اصلی احتمال ابتلا به  آرترو زانو است. آمارها نشان می دهند که با هر کیلوگرم افزایش وزن فشار روی زانو حدود 4 برابر افزایش می یابد و این فشار و در روی پله ها حدود 16 برابر می شود.

چه اعمال جراحی برای آرتروز یا ساییدگی زانو انجام میشوند | ایران ارتوپد
4 نکته درمورد علائم آرتروز زانو

علائم آرتروز زانو چیست؟

  • درد: در مراحل اولیه شروع آرتروز درد در حین فعالیت بوجود می آید و با استراحت از بین می رود اما با پیش روی بیماری ، درد تداوم می یابد ودر حین استراحت نیز به شكل یك درد عمقی و مبهم احساس می شود.
  • تورم :تورم مفصلی ممكن است دائمی نباشد و علت آن التهاب زود گذر بافت های مفصلی می باشد.
  • خشكی صبح گاهی: در بخشی ازبیماران مبتلا به آرتروز در ابتدای صبح ، خشكی Stiffness در مفصل احساس می شود كه پس از اندكی تحرك برطرف می شود.
  • كاهش دامنه حركتی مفصل :این علامت در ابتدای ابتلا وجود ندارد ولی پس از چندی بیمار دیگر قادر به خم و راست كردن كامل زانو نخواهد بود.
  • ضعف عضلانی: به دلیل كاهش تحرك بیمار و افزایش سن ، عضلات اطراف زانو دچار ضعف می شوند و خود ضعف عضلانی در یك سیكل معیوب ، از عوامل پیشرفت آرتروز خواهد بود.
  • تغییر شكل مفصل :در موارد پیشرفته تغییر شكل مفاصل را به شكل پا پرانتزی و خم شدن استخوان درشت نی خواهیم داشت.
  • لنگیدن :در مراحل پیشرفته آرتروز به دلیل درد بیمار می لنگد.

پیش آگهی آرتروز- علائم آرتروز زانو

پیش آگهی آرتروز از بیماری به بیمار دیگر می تواندمتفاوت باشد . در برخی سیر بیماری تدریجی است و به معلولیت  نمی انجامد و در عده ایی دیگر می تواند پروسه پیشرفت بیماری به گونه ایی باشد كه نیاز به تعویض مفصل نیز نیاز باشدو لذا آرتروز همیشه یك بیماری خوش خیم نیست.

  3 علت ضعف زانو چیست؟ با ارائه ره درمان آن

درمان در مراحل ابتدایی بروز علائم آرتروز زانو

انجام برنامه ایی تمرین درمانی بر حسب نظر متخصص فیزیوتراپی مشتمل بر تقویت عضلات اطراف زانو بویژه عضله چهار سررانی حفظ تحرك مفصل زانو،استفاده از كفش مناسب و زانوبند مناسب در حین پیاده روی .

كاهش وزن و برنامه غذایی مناسب و اجتناب از حركاتی كه مستلزم ایجاد فشار بر زانو می باشد نظیر حركات پرش ، استفاده از داروهای ضد التهابی ، انجام درمان های فیزیوتراپی جهت كاهش درد وتورم ، مجموعه ایی از درمان ها می باشند.

درمان درمراحل پیشرفته بروز علائم آرتروز زانو

در این مرحله سطوح مفصلی زانو به مقدار بسیاری تخریب گردیده است و ممكن است نیاز به استفاده از روش های جراحی مد نظر قرار گیرد نظیر مفصل زانو.

بدیهی است پس از اعمال جراحی ، بیمار نیاز به جلسات درمانی فیزیوتراپی جهت بازگرداندن دامنه حركتی مناسب و… پیدا می كند.

درمان زانو درد

Dr.Shamsمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.