بیماری آرتروز زانو وقتی به وجود می آید که غضروف بین دو سر استخوانی که به هم وصل می شوند تخریب یا تجزیه شود و در نتیجه در اثر ساییده شدن استخوان ها روی هم بیماری آرتروز ایجاد می شود و در نهایت منجر به ورم، التهاب و احساس درد در ناحیه مفصل آسیب دیده می شود. درمان آرتروز از جمله مسائلی است که افراد مبتلا به این بیماری روزانه با آن درگیرند و باید بدانید که بیماری آرتروز ( آرتریت ) هیچ درمان قطعی ندارد. در واقع با تشخیص به موقع آرتروز زانو ( آرتریت زانو ) می توانید جلوی پیشرفت بیماری را بگیرید و در نهایت از درد و التهاب در ناحیه مفصل آسیب دیده جلوگیری کنید. البته انتخاب روش درمان آرتروز زانو ( آرتریت زانو ) به شدت و وخامت بیماری و همچنین به میزان درگیری فرد با علائم آرتروز زانو بستگی دارد. اما همیشه ورزش به دلیل تغییری که در سبک زندگی افراد به وجود می آورد باعث پیشگیری، بهبود و جلوگیری از پیشرفت بسیاری از بیماری ها از جمله آرتروز زانو ( آرتریت زانو ) می شود.

به طور کلی افرادی که از آرتروز زانو رنج می برند ممکن است یکی یا همه این نشانه ها را داشته باشند:

1- مفصل در اثر این بیماری سفت می شود و التهاب پیدا می کند پس در نتیجه خم کردن و صاف کردن زانو ( راست کردن زانو ) برای فرد دشوار خواهد بود.

2- این درد و حتی گاهی ورم هنگامی که فرد از خواب بیدار می شود یا بعد از نشستن و استراحت شدیدتر می شود.

3- هرچه فعالیت فرد بیشتر باشد در مواردی ممکن است درد او هم بیشتر شود.

قفل شدن زانو ( یا به اصطلاح قفل کردن زانو ) نیز از جمله نشانه های بیماری آرتروز زانو است که فرد موقع حرکت دادن زانویش مفصلهایش صدا می دهند.

  بهترین روش درمان آرتروز مچ دست

4- ضعف شدید زانو و به مرور خم شدن زانوها ( به خاطر ضعف شدید در ناحیه زانو )

5- بعضی از افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند در آب و هوای مرطوب احساس درد بیشتری می کنند.

آیا آرتروز درمان می شود؟

در چه صورت ورزش برای درمان آرتروز زانو ( آرتریت زانو ) را باید متوقف کرد؟

  • شدیدتر شدن درد در زمان ورزش
  • احساس هرگونه درد که باعث محدودیت در حرکت مفاصل شود
  • احساس سوزش و همچنین گرمی
  • احساس نوعی درد تیز و خنجر مانند در زانو ( به ویژه ناحیه مفصل زانو )
  • دردی که بعد از ورزش هم همچنان حتی در هنگام استراحت هنوز ادامه داشته باشد.

برای بیشترین تأثیر ورزش بر آرتروز زانو چه باید کرد؟

  • همیشه قبل از ورزش بدنتان را به ویژه زانوها را با نرمش گرم کنید.
  • کفش کتانی استاندارد بپوشید.
  • برای شروع ورزش های کششی انجام دهید.
  • از 10 دقیقه در روز شروع کنید و کم کم زمان ورزشتان را افزایش دهید.
چه ورزش هایی برای درمان آرتروز موثرند؟

9 ورزش مؤثر در درمان آرتروز زانو

1- بالا بردن پاها در هنگام ایستادن

این ورزش یک ورزش تعادلی است اما به این دلیل که گلوتات ها ( عضلات باسن ) را درگیر می کند و همچنین با خم و راست کردن و نگه داشتن زانو در یک حالت همراه است بنابراین در درمان آرتروز زانو می تواند مؤثر واقع شود.

  موثرترین درمان آرتروز مچ پا با ورزش در 5 گام

2- نشستن و ایستادن

این ورزش نیز عضلات گلوتات ( عضلات باسن ) را این بار به همراه عضله چهارسر ران ( جلوی ران ) درگیر می کند و این بار هم به دلیل دامنه حرکتی ای که برای زانو ایجاد می کند به قدرت زانو در خم و راست شدن و در نتیجه بهبود آرتروز زانو کمک می کند.

3- لگد زدن به پشت

این ورزش عضله های همسترینگ (عضله عقب ران ) را درگیر می کند اما به دلیل تقویت ماهیچه های پا و همچنین بهبود خشکی و سفتی زانو یکی از مؤثرترین درمان های آرتروز زانو است.

4- کشش عضله چهارسر ران

به این صورت که به روی شکم دراز بکشید و از پشت مچ پایتان را بگیرید و سعی کنید تا به آرامی زانویتان را از زمین جدا کنید. این ورزش علاوه بر درگیر کردن عضله چهارسر ران باعث انعطاف پذیری زانو و در نتیجه افزایش دامنه حرکت زانو می شود.

5- کشش عضلات همسترینگ

در این حالت روی زمین دراز بکشید و پاهایتان را به سمت سینه تان خم کنید و پشت رانهایتان را با هر دو دست تان بگیرید. این ورزش علاوه بر کشش و انعطاف پذیری به بهبود و تقویت مفاصل زانو در آرتروز زانو نیز کمک می کند.

6- صلیب پا

این تمرین را هر بار به مدت 10 تا 30 ثانیه انجام دهید. این تمرین باعث ایجاد کشش در سراسر عضله های اطراف زانو و در نتیجه بهبود درد و التهاب و همچنین تسکین درد آرتروز می شود.

8- ترینر بیضوی

این دستگاه ورزشی را می توانید از فروشگاه های ورزشی خریداری کنید یا از ترینرهای بیضوی موجود در باشگاه ها استفاده کنید. این دستگاه تأثیری همانند پیاده روی و دویدن دارد و بنابراین علاوه بر تقویت عروق قلبی باعث تقویت عضلات و مفاصل زانو نیز می شود و در نتیجه به بهبود التهاب و درد آرتروز کمک می کند.

  کامل ترین روش درمان آرتروز ستون فقرات

9- دوچرخه خوابیده

روی زمین دراز بکشید و حرکت دوچرخه را انجام دهید. این تمرین هم مثل تمرین با دستگاه ترینر بیضوی هم به بهبود و تقویت عروق قلبی کمک می کند و هم اینکه باعث کاهش التهاب در مفصل زانو در بیمار مبتلا به آرتروز زانو می شود.

10- شنا

شنا از آن جمله ورزش هایی است که به بهبود و کاهش درد و التهاب تقریباً در تمام بیماری ها کمک می کند. به دلیل درگیری عضلات پا در حرکات شنا انجام این ورزش ناخودآگاه به بهبود و تقویت مفاصل زانو در بیماران مبتلا به آرتروز زانو هم کمک می کند.

موثرترین راه درمان آرتروز با ورزش چیست؟

نتیجه گیری

درمان آرتروز زانو با ورزش یکی از درمان های خانگی آرتروز زانو به حساب می آید و در این صورت باید اعتراف کرد که این نوع درمان در طولانی مدت و برای کسانی که آرتروز شدیدی دارند یا تعداد زیادی از نشانه های آرتروز زانو را در دارند و درد، التهاب و ورم زیادی را تحمل می کنند به تنهایی مؤثر نخواهد بود و برای اینکه بهترین و مؤثرترین روش بهبود آرتروز زانو را انتخاب کنید و درمانتان را شروع کنید باید قبل از هر چیز به پزشک متخصص درد مراجعه کرده و از کمک او بهره بگیرید. پس بهتر است در صورت ابتلا به آرتروز زانو قبل از انجام هریک از این ورزش ها با پزشک متخصص درد در مطب دکتر شمس مشورت کنید. تلفن تماس: ☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎

درمان آرتروز

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با دکتر شمس