2 نکته پیرامون علت كمر درد را بدانید

2 نکته پیرامون علت كمر درد را بدانید


علت كمر درد

از سری مطالعات بر روی کمر درد در مقالات مطب درد دکتر شمس به موضوع 2 نکته پیرامون علت كمر درد را بدانید می پردازیم.

یکی از شایع ترین دلایل غیبت در محل کار و مراجعه به دکتر کمر درد  می باشد. البته معمولا عارضه ی جدی به شمار نمی آید. کمر درد افراد در هر رده ی سنی را تحت تاثیر قرار دهد، معمولا در میان بزرگسالان بین ۳۵ تا ۵۵ سال سن،  علت درد پایین کمر به عقیده ی متخصصین،با عملکرد استخوان ها، ماهیچه ها و تاندون های کمر در ارتباط می باشد. لیزر از راههای درمان درد در این ناحیه ، می باشد .  مشکلات مربوط به استخوان های ستون فقرات، دیسک های بین مهره ای، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک های آن، قوس زیاد کمر،نخاع و اعصاب خارج شده از آن، ماهیچه های کمر و شکم، اندام درونی بدن و همچنین پوست اطراف ناحیه ی کمر نیز منجر به کمر درد می شود.

درمان و علت کمر درد حاد (شدید) و مزمن با طب فیزیکی - کلینیک و مرکز دکتر سلمان فلاح متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان
2 نکته پیرامون علت كمر درد را بدانید

علت كمر درد چیست؟

علت كمر درد چیست؟ دیسكو پاتی

دیسك های بین مهره ایی مشابه بالشتك های ضربه گیر ما بین مهره های ستون فقرات كمری قرار گرفته اند و از جنس غضروف سخت با یك هسته مركزی و حلقه های طرفی می باشند.

به مرور زمان و یا در حین انجام فعالیت های سخت كه پرفشار بوده ( مثلا حمل اجسام سنگین ) این امكان وجود دارد كه دیسك ها تحت فشار قرار گرفته و از محل استقرار خود اندكی رانده شود كه به اصطلاح به آن فتق دیسك بین مهره ایی یا دیسكو پاتی گویند.این بیرون زدگی یا فتق دیسك می تواند درجات مختلفی از bulging  تا extrusion  را به همراه داشته باشد.یعنی از یك بیرون زدگی ساده تا پارگی دیواره محیطی دیسك و بیرون زدن هسته دیسك.

  4 علت خشکی کمر را بشناسید

با توجه به فضای كم نواحی بین مهره ایی ، فشار این دیسك بیرون زده بر روی ریشه های اعصاب وارد گردیده و منجر به انتشار درد در منطقه ایی می گردد كه این ریشه های اعصاب به آنجا حركت و عصب دهی می نماید. این حالت را همانگونه كه گفتیم دیسكو پاتی گویند.

علت كمر درد چیست؟ آرتروز ستون فقرات كمری:

با افزایش سن ،تغییرات مفصلی اجتناب ناپذیر می باشند.با كاهش آب دیسك بین مفصلی ، فضای بین مهره ایی كاهش می یابد.

تغییراتی در شكل و ظاهر جسم مهره ها كه از جنس استخوانی می باشد ایجاد شده كه این تغییرات به شكل زوائد استخوانی  ( استئوفیت ) در كناره های جسم مهره ایی دیده می شود.

درد آرتروزیك با خشكی و سفتی مفاصل بین مهره ایی ، سختی صبحگاهی و درد همراه می باشد.

آنچه بدیهی می باشد این است كه آدمی توان متوقف كردن افزایش سن خود را ندارد لذا بخشی از تغییرات در مفاصل ما منبعث و نشات گرفته از تغییرات سنی می باشدولی این دلیل نیست كه ما نمی توانیم از ستون فقرات كمری خود محافظت نمائیم.

علل و درمان کمر درد در مردان
2 نکته پیرامون علت كمر درد را بدانید

مواردی عموما در دیسكوپاتی ها و آرتروزها به یكدیگر شبیه اند

 • كنترل و در صورت لزوم كاهش وزن.
 • اجتناب از حمل و نقل اجسام بیش از یك تا دو كیلو گرم و…
 • خم شدن از ستون فقرات را به حداقل رسانده و برای مثال جهت برداشتن حتی چیز كوچكی از روی زمین از خم كردن زانو  برای كاهش قد استفاده  نمائیم.
 • سر پا ایستادن معمولی منجر به افزایش قوس كمر و فشار مضاعف بر مهره ای چهار و پنج كمری می گردد بهتر است در حین ایستادن ، یك پای خود را در ارتفاع بالاتری مثلا روی لبه پله ، جدول خیابان یا یك چهار پایه كوچك قرار دهیم.
 • انجام ورزش های ستون فقرات كمری بسیار مفید فایده هستند.
 • آب درمانی و راه رفتن در آب نیز خواص ویژه ایی دارد. لازم است تا ناحیه ارتفاع سینه در آب قرار گرفته و عرض استخر را به شكل های مختلف رو به جلو ، رو به عقب . به پهلو ، پیاده روی كنیم.
 • پیاده روی نیز خوب است اما شروط به رعایت شرایط ذیل:
 • پیاده روی جای صاف و با سرعت آهسته و متوسط با كفش مناسب لژدار كه ضربه حركت خنثی نماید و با استفاده از كمر    بند طبی
 • بر خلاف باورها كه كمر بند طبی بستن عضلات را ضعیف می كند، بستن كمربند چندین خاصیت دارد از ستون فقرات حمایت می كند، وزن را به مفصل لگن منتقل می نماید و از انجام حركات نامناسب در كمر جلوگیری می نماید. بستن كمربند در حین فعالیت و پیاده روی توصیه اكید می گردد صرفا در حین خواب كمربند باید باز شود.
 • وضعیت های ثابت و تكراری مثل نشستن های متمادی نیز ضرر دارد.
 • حركات پریدنی همچون آنچه در والیبال و بسكتبال روی می دهد جهت درد های كمری با منشاء دیسكی و آرتروزیك مناسب نیستند.
 •  
  10 راه کاهش کمر درد بارداری را بیاموزید

استفاده از داروها بر حسب تجویز پزشك و انجام درمان های فیزیوتراپی در كیلینیك نیز بسیار مفید فایده می باشند.

استفاده از كمر بند طبی با میله های پشتی بهترین اورتز آماده جهت موراد دیسكوپاتی می باشد و بر خلاف باور عده ایی كه اعتقاد به ضعیف شدن ماهیچه های ستون فقرات كمری دارند ، استفاده این وسیله داری خواص بسیاری می باشد كه به روند درمان بیماركمك شایانی نموده و در جهت پیشگیری از ضعف عضلات نیز ، قطعا آموزش و ورزش هایی مناسب با درد كمر و انجام آن توسط بیمار كفایت نموده و مشكل خاصی را شاهد نخواهیم بود.

چنانچه درد كمر منشا استخوانی مفصلی و دیسكی نداشته و صرفا به دلیل افتادگی و عدم توانایی عضلات دیواره شكمی جهت حفظ احشاء داخلی و به تناسب آن افزایش قوس كمری می باشد می توانیم از كمر بندهای طبی غیر میله دار در انواع كمربند طبی نرم و شكم بند طبی تمام كش سگك دار استفاده نماییم.

درمان کمر درد

Dr.Shamsمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.