4 علت خشکی کمر را بشناسید

مهمترین علت خشکی کمر را بشناسید

مهمترین علت خشکی کمر را بشناسید


علت خشکی کمر چیست؟

از سری دانستنیهای کمر درد به بررسی 4 علت خشکی کمر می پردازیم. با مطب درد دکتر شمس همراه باشید.

خشکی کمر ممکن است ناگهان شروع شود یا امکان دارد به آرامی و با گذشت زمان ایجاد شود. خشکی کمر ممکن است به ویژه برای بزرگسالان سالخورده منجر به ناتوانی گردد، اما برخی از بیماری‌های مرتبط با خشکی کمر ممکن است در سنین بالاتر رخ دهد.خشکی شدید کمر می‌تواند موجب اختلال در کار روزمره شود. گاهی هم خشکی می‌تواند به دلیل مشکلات عضلات کمر، مفاصل در ستون فقرات یا خود نخاع ایجاد شود. در مورد خصوصیات مشترک خشکی کمر باید گفت که در همه موارد آن ما :

  • درد
  • درد و خشکی در مفاصل یا عضلات دیگر
  • خشکی که در صبح شدت آن بیشتر است
  • نقاط حساس خاص در عضلات پشت
  • اسپاسم عضلانی متناوب
  • را شاهد هستیم. در ادامه عاملی که باعث خشکی و سفتی کمر می‌شود را بیان می کنیم.
مهمترین عاملی که باعث خشکی و سفتی کمر می‌شود

مهمترین علت خشکی کمر را بشناسید

 علت خشکی کمر چیست

خشکی و سفتی کمر باعث دشوار شدن ساده ‌ترین حرکات کمر می‌شود. در اینجا به متداول‌ترین علل خشکی و سفتی کمر می‌پردازیم. 

 عضله پشت ران (هامسترینگ) و علت خشکی کمر 

عضله های پشت ران یا هامسترینگ (hamstring) که در پشت هر ران قرار دارند، عضلاتی بزرگ و قدرتمندی هستند که به دلایل مختلف از جمله عدم تحرک فیزیکی یا انجام ندادن حرکات کششی پیش از ورزش یا پس از آن، ممکن است سفت و منقبض شوند.

  2 نکته پیرامون علت كمر درد را بدانید

انقباض این عضلات می‌تواند حرکت لگن را محدود نماید که این وضعیت به نوبه خود باعث افزایش فشار و استرس در پایین کمر و درنتیجه خشکی آن میشود. برای برطرف کردن سفتی پایین کمر، می‌توان عضله همسترینگ را هدف قرار داده و با حرکات کششی به تدریج عضله را باز کرد.

حالت نامناسب بدن و علت خشکی کمر 

اکثر ما بیش از هشت ساعت در روز در حالت نشسته قرار داریم و در تمام این مدت در صورتی که حالت بدن در هنگام نشستن درست نباشد، به کمر فشار وارد می‌شود.

حالت نامناسب بدن

حالت نامناسب بدن

متداول‌ترین اشتباهات در هنگام نشستن عبارتند از:

– نشستن بر روی لبه صندلی

– خم شدن به سمت جلو (عدم استفاده از پشتی مناسب)

– خیره شدن به نمایشگر (مانیتور) در حالتی که بالاتر یا پایینتر از خط افق دید قرار دارد

برخی از تأثیرات منفی احتمالی این اشتباهات به صورت زیر است:

– فشار بر عضلات پایین کمر

– فشار بر ستون فقرات کمری (لومبار)

– تغییرات ساختاری آناتومی ستون فقرات در بلند مدت ( این وضعیت می‌تواند منجر به مشکلات عصب‌ها، دیسکها و یا مفاصل پایین کمر شود)

مهمترین عاملی که باعث خشکی و سفتی کمر می‌شود

مهمترین علت خشکی کمر 

 فتق دیسک پایین کمر (لومبار) و علت خشکی کمر 

اغلب در نتیجه استهلاک و ساییدگی، حلقه بیرونی یکی از دیسک‌های کمری ممکن است دچار ترک خوردگی یا بیرون ‌زدگی شود. این وضعیت منجر به سفتی و درد کمر می‌شود چرا که مواد ژل مانند داخل دیسک بیرون زده (هرنی یا فتق دیسک) و ریشه عصب‌های مجاور را تحت تأثیر قرار داده اند. همچنین ممکن است علائم را در خود فضای دیسک تجربه کنید (یعنی درد خود دیسک در نتیجه کشش دیواره خارجی دیسک)به این دردها دردهای دیسکوژنیک میگویند .

  10 راه کاهش کمر درد بارداری را بیاموزید

سفتی و علایم دیگر پایین کمر بر اثر فتق دیسک، اغلب با تحرک بدن بدتر می‌شود. مثلاً ممکن است هنگام برخاستن پس از نشستن به مدت طولانی یا پس از عطسه یا خندیدن، درد بیشتری احساس کنید. به علاوه خم شدن به جلو می‌تواند علایم را تشدید نماید.

آرتروز استخوانی مفصل فاست و علت خشکی کمر

در صورتی که سفتی کمرتان اوایل صبح و آخر شب بدتر می‌شود، ممکن است عامل آن آرتروز استخوانی مفصل فاست (Facet joint) باشد. آرتروز استخوانی می‌تواند منجر به سفتی کمر شود چرا که باعث می‌شود غضروف بین مفاصل فاست تخریب شود. در نتیجه مفاصل با یکدیگر اصطحکاک بیشتری داشته و حرکات کمر محدودتر می‌شود و درد بیشتر احساس می‌کنید. این عامل سفتی کمر بیشتر در بیماران بالای ۶۰ سال اتفاق می‌افتد.

سفتی کمر را نادیده نگیرید چرا که این وضعیت در صورت عدم درمان بدتر می‌شود. به جای این کار باید با پزشک همکاری کنید تا عامل خشکی و سفتی کمر شناسایی شده و درمان مناسبی صورت بگیرد.

از جمله درمانهای مناسب ارتروز بلوک اعصاب این ناحیه است که بدون نیاز به برش جراحی و بیهوشی انجام میشود .

کمر درد

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با دکتر شمس