4 راه درمان درد زانوی کودکان

4 راه درمان درد زانوی کودکان

4 راه درمان درد زانوی کودکان


درد زانوی کودکان

از سری مطالعات درمان زانو درد می توان به یکی از شایع‌ترین مشکلات در بزرگ‌سالان و کودکان بزرگ‌تر که درد زانو و مشکلات ناشی از آن است اشاره نمود. این مشکل در خیلی موارد با ایجاد ضربه همراه است.شایع‌ترین عارضه همراه درد ، ایجاد تورم در زانو است.

علت زانو درد می تواند این باشد وقتی به مفصل زانو صدمه وارد شود، مایعی درون مفصل که حاوی خون یا مایع التهابی است جمع می گردد.بنابراین اولین کار نمونه گیری از این مایع می باشد. این کار به تشخیص بیماری کمک ویژه ای می نماید.‌.

در ادامه به چند نمونه از شایع‌ترین اختلالات زانو در کودکان اشاره می‌گردد.

 

زانو درد در کودکان: بهترین راه درمان درد زانوی بچه‌ها چیست؟ - کلینیک تخصصی  زانو|درمان غیرجراحی آرتروز زانو|منیسک و تاندون زانو
4 راه درمان درد زانوی کودکان

اثر دردهای دوران رشد بر درد زانوی کودکان

حدود 10 تا 20 درصد کودکان به دردهای خوش‌خیم شبانه  که دردهای دوران رشد کودکی نامیده می‌شود دچار می گردند و اوج آن بین ۴ تا ۱۲ سالگی است.

  10 علت تشدید زانو درد شبانه و راههای درمان آن

دردهای شدید متناوب و دوطرفه ،شایع‌ترین علت دردهای عضلانی اسکلتی راجعه در کودکان می باشد و این مساله بر روی قسمت استخوان ران و ماهیچه ساق پا و پشت زانوها اثر می گذارد و البته برروی مفاصل تاثیر ندارد..

علاوه بر پاها بطورهم‌زمان در دست‌ها نیز احساس درد بوجود می آید. اما درد به‌تنهایی فقط در دست‌ها وجود ندارد..

در زمان بعدازظهر یا عصر، اکثر کودکان از یک احساس گرفتگی و یا درد عمقی شکایت می کنند بطوریکه این درد تا چند ساعت ادامه دارد و حتی می‌تواند کودک را از خواب بیدار کند که با مصرف مسکن یا با ماساژ برطرف می‌شود، درد هیچ‌گاه در صبح روز بعد وجود ندارد..

در زمان فعالیت بیشتر کودک در هنگام ورزش ، درد شایع‌ترمی‌باشد..

در زمان رشد و درد ناشی از آن و مراجعه به پزشک درهنگام معاینه ، مساله غیرطبیعی وجود نداشته و راه رفتن کودک نیز دچار اختلال نمی‌گردد.

در بررسی‌های آزمایشگاهی و یا مطالعات تصویربرداری نیز هیچ‌گونه نکته مثبتی ندارد.

درد رشد محدود و معمولاً خوش‌خیم بوده البته در برخی از کودکان در این زمان  این درد  پایدار و حتی با سایر علائم مثل سردرد یا درد شکم همراه است..

زمانی درد رشد به‌صورت پایدارتر باقی می ماند که پدر یا مادر خود به درد مبتلا هستند و یا آستانه درد در کودک پایین باشد.

.

رشد کودکان و درمان درد زانوی کودکان

اطمینان بخشیدن به بیمار

آموزش و کنترل بهداشت سلامت خواب

ماساژ دادن در حین بروز حمله

 مصرف داروهای مسکن

از شایع ترین علت درد در کودکان فعالیت داشتن بیش از حد می باشد.مثلا بیش از حد دویدن، زمین خوردن و …..در هنگام فشار آمدن به زانو این درد می پیچد و به کشکک فشار می آورد.

  3 علت ضعف زانو چیست؟ با ارائه راه درمان آن

درد زانو در نوجوانان

تعادل نداشتن عضلات ران برای مخافظت از زانو

نامناسب بودن انعطاف پذیری

مشکلات ناشی از مطابقت زانو

عدم استفاده از لوازم ورزشی مناسب

بیش از حد ورزش کردن

درد زانوی کودکان به علت آسیب رباط و تاندون

آسیب رباط متقاطع قدامی

آسیب رباط متقاطع خلفی

آسیب رباط جانبی موازی

آسیب رباط میانی موازی

زانو درد در کودکان: بهترین راه درمان درد زانوی بچه‌ها چیست؟ - کلینیک تخصصی  زانو|درمان غیرجراحی آرتروز زانو|منیسک و تاندون زانو
4 راه درمان درد زانوی کودکان

 درمان خانگی در درمان درد زانوی کودکان

اندکی استراحت و دریافت توجه و مراقبت عاشقانه در خانه گاهی اوقات بهترین مسکن است. در این بخش با چند راهکار ساده و درمان‌های خانگی برای کمتر شدن زانودرد فرزندان آشنا شوید.

استراحت و درمان درد زانوی کودکان

 چنانچه درد ناشی از کشیدگی عضله یا رباط باشد، استراحت کردن کشیدگی را به حداقل می‌رساند و درد را کم می‌کند. در این زمان استفاده از یک بالش کوچک زیر زانو پیشنهاد می شود..

کیسه یخ و درمان درد زانوی کودکان

کیسه یخ در زمان درد همراه با ورم مفید خواهد بود. روش کار این است که کیسه یخ را به سرعت بعد از آسیب‌دیدگی روی زانو بگذارید تا احتمال ورم کردن به کمترین حد خود برسد. تا 48 ساعت بعد از آسیب‌دیدگی، آب داغ، دوش آب داغ یا وان آب داغ را فراموش کنید، چون حرارت ورم را تشدید می‌کند.

باندپیچی و درمان درد زانوی کودکان

بستن زانو ورم را کاهش می‌دهد و زانوی آسیب دیده را پایدارمی‌کند. با انجام این عمل ،البته نه خیلی محکم، ورم مفصل زانو کمتر می شود. درد نیز به موازات کم شدن ورم، کاهش می‌یابد.

بالا گذاشتن پا و درمان درد زانوی کودکان

با  بالا نگه داشتن پا ،زانوی متورم کشیده شده و ورم کاهش می یابد. می توانید بالش‌های نرمی را هنگام نشستن زیر زانو بگذارید تا زانو بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد.درزمان خواب برای بالا آمدن زانو، تنها یک بالش زیر آن بگذارید.

  تخریب مفصل زانو|فرسودگی مفصل زانو و درد مداوم

ماساژ و درمان درد زانوی کودکان

 ماساژ ملایم در صورت ورم نداشتن زانو به تسکین درد کمک خواهد کرد.

زانو درد

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 13 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با دکتر شمس