17 نکته در بررسی دیسکوژل برای درمان دیسک کمر


درمان دیسک کمر

از سری مطالعات درمان کمر درد شما را با موضوع 17 نکته در بررسی دیسکوژل برای درمان دیسک کمر آشنا می کنیم.

فتق دیسک در پی آسیب دیدگی و پارگی دیسک بین مهره­‌ای و نشت محتوای ژل مانند درون آن به فضای اطراف دیسک را می­‌دهد، در این فضا گیرنده‌های عصبی بسیار زیادی وجود دارد.

دیسک بین  به عنوان ضربه گیر عمل می­‌کند. آناتومی دیسک و مهره شباهت بسیار زیادی به دونات دارد که اجزای داخلی آن توسط یک ماده ژله مانند پر شده است. دیسک بین مهره­‌های ستون فقرات در برابر ضربه و آسیب دیدگی محافظت می‌­کند و انعطاف پذیری کافی برای کمر و گردن را فراهم می‌­کند. متاسفانه دیسک بین مهره‌­ها نسبت به ضربه آسیب پذیر است.

دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

دیسکوژل یکی از روش­‌های موجود برای درمان فتق دیسک است. دیسکوژل روشی است که طی آن ترکیبی از الکل، تنگستن، و سلولز که به صورت ژل در آمده است، به درون دیسک تزریق می‌­شود. در اکثر موارد، فتق دیسک در پی فشار دیسک به ریشه عصب ایجاد می­‌شود.

این امر می‌­تواند باعث درد، بی حسی، و ضعف در نقاطی از بدن شود که اعصاب تا آن محل امتداد می‌یابند. روش­‌های مختلفی برای درمان فتق دیسک وجود دارد. علائم و نشانه­‌های فتق دیسک به صورت خود به خود طی مدت یک هفته تا یک ماه بهبود یابند، در اکثر موارد این عارضه ظرف مدت ۶ ماه رفع می­‌شود. دیسکوژل یک روش ایمن و ساده است و هیچ گونه عوارضی در ارتباط با محل تزریق گزارش نشده است.

 

پاسخ به سوالاتی درباره تزریق دیسکوژل در دیسک کمر | سایت رسمی دکتر بنفشه ولییان
بررسی دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

علل فتق دیسک


پارگی­‌های مکرر دیسک که در پی بلند کردن اجسام سنگین یا فرایند طبیعی پیری رخ می­‌دهد می­‌تواند باعث ایجاد پارگی­‌های کوچک در قسمت خارجی دیسک شود. دیسک آسیب دیده می­‌تواند باعث بیرون زدگی، و برآمدگی دیسک به سمت خارج شود. برخی از علائم شایع فتق دیسک (که تحت عنوان لغزش دیسک نیز از آن یاد می­شود) عبارتند از:

 • بیماری تحلیل برنده دیسک: با بالا رفتن سن، مایع درون دیسک از بین می­رود و دیسک خشک می­‌شود. از آنجایی که مایع ژله مانند درون دیسک از ستون فقرات در برابر ضربه و آسیب دیدگی محافظت می­کند، از دست دادن انعطاف پذیری دیسک می­تواند ریسک ابتلا به فتق دیسک را افزایش دهد.
 • ضربه به ستون فقرات: تصادفات خودرویی، آسیب دیدگی ناشی از ورزش، و سقوط ناگهانی از ارتفاع می­‌تواند باعث فتق دیسک شود.
 • کشیدگی مزمن: آثار ناشی از بلند کردن اشیا سنگین یا حالت نامناسب بدن هنگام بلند کردن اشیا می­تواند باعث تحلیل رفتن دیسک شود.
 • عادات ناسالم: چاقی شکمی، استعمال دخانیات، و عدم تحرک با افزایش میزان خشک شدگی دیسک، اعمال فشار غیر ضروری بر ناحیه لومبر، و کاهش انعطاف پذیری طبیعی دیسک منجر به فتق دیسک می­شود.
  آموزش ورزش دیسک کمر در 3 مرحله

این موارد باعث تغییر شکل دیسک می‌­شوند و میزان انعطاف پذیری آن را کاهش می‌­دهند. به این ترتیب برخی از حرکات عادی روزمره مانند عطسه کردن، یا چرخاندن کمر می­‌تواند باعث پارگی کوچک درون دیسک شود.

علائم و نشانه‌­های شایع فتق دیسک


معمولا قسمت پایین کمر بیشتر تحت تاثیر فتق دیسک قرار می­گیرد. برخی از علائم و نشانه­‌های شایع فتق دیسک عبارتند از:

 • دردی که در یک قسمت از بدن رخ می­‌دهد.
 • درد تیر کشنده در یک قسمت از پا، ران، یا باسن و بی حسی سایر نقاط بدن. ممکن است درد و بی حسی در قسمت پشت ساق یا کف پا نیز احساس شود و ضعیف شدن پا را به دنبال داشته باشد. این موارد از علائم و نشانه‌­های شایع فتق دیسک در قسمت پایین ستون فقرات محسوب می­‌شوند.
 • احساس درد هنگام حرکت دادن گردن یا احساس درد عمیق در نزدیکی استخوان کتف. ممکن است درد در قسمت بازو، ساعد، و سایر انگشتان احساس شود یا آنکه بیمار دچار بی حسی شانه، بازو، آرنج، انگشتان و ساعد شود. این موارد از علائم و نشانه‌­های شایع فتق دیسک گردن محسوب می­شوند.

در شرایط زیر درد فتق دیسک بدتر می­شود:

 • پس از نشستن یا ایستادن
 • هنگام خواب شبانه
 • هنگام عطسه کردن، سرفه، یا خندیدن
 • هنگام خم شدن به سمت عقب یا راه رفتن
تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک - کلینیک درد - مرکز تخصصی انواع دردها | کلینیک درد راد
بررسی دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

درمان فتق دیسک


معمولا پزشک در ابتدا برای درمان فتق دیسک از روش‌­های غیر جراحی به منظور کاهش درد استفاده می­‌کند، که این موارد عبارتند از:

 • تمرین کششی و فیزیوتراپی
 • تجویز داروهای ضد التهاب خوراکی
 • تزریق دارو به درون ستون فقرات (داروهای بی حسی یا استروئیدی به طور مستقیم به درون منبع درد تزریق می­‌شوند).
 • رعایت نکات مربوط به تغذیه و راهنمای ورزشی، چاقی یکی از مواردی است که در ابتلا به فتق دیسک نقش دارد بنابراین پزشک به بیمار توصیه می­‌کند وزن خود را کاهش دهد.

تزریق دیسکوژل

در این روش ژل اتانول (الکل) به درون قسمت برآمده دیسک که باعث ایجاد فتق دیسک شده است، تزریق می­‌شود. این ژل از حرکت الکل به سمت دیسک جلوگیری می‌کند و الکل را درون خود نگه می­دارد ، خروج الکل از ژل باعث خشک شدن دیسک می­شود. در این روش آب درون دیسک تخلیه می­‌شود و فشاری که به ستون فقرات یا ریشه اعصاب وارد می­شود ، برطرف خواهد شد. پس از لیفت دیسک، درد ریشه عصب و فشردگی آن به سرعت بهبود می‌­یابد. ممکن است بیمار تا چند هفته پس از درمان دچار درد و ناراحتی باشد. معمولا درد ظرف مدت ۶ هفته پس از انجام درمان دیسک کمر با دیسکوژل از بین می­رود. ممکن است پزشک برای بهبود نقاط دردناک از داروی ضد التهاب استفاده کند و دارو را به درون دیسک تزریق نماید. این امر باعث تسریع فرایند بهبود بیمار می­شود.

  آموزش ورزش دیسک کمر در 3 مرحله

مزایای استفاده از دیسکوژل چیست؟

 • در صورت نیاز امکان تکرار تزریق وجود دارد.
 • تزریق ژل با هیچ گونه عوارضی از قبیل واکنش آلرژیک، عفونت، ایجاد بافت اسکار و چسبندگی همراه نیست.
 • امکان انجام این روش در بیمارانی که دچار فشار خون بالا، بیماری قلبی و ریوی هستند، وجود دارد.
 • تزریق ژل باعث ایجاد بافت اسکار نمی­شود و زیبایی بیمار را تهدید نمی­کند.

در تزریق این ژل از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

برای حفظ آرامش بیمار و پیشگیری از استرس و اضطراب به او داروی آرام بخش تزریق می‌شود. در این روش از بی حسی موضعی برای پیشگیری از بروز درد استفاده می­‌شود. بیمار در طول تزریق ژل کاملا هوشیار است. هنگام تزریق ژل برای پیشگیری از عوارض بالقوه ناشی از نوع بیهوشی از بیهوشی عمومی استفاده نمی­‌شود.

بیمار چه مدت در بیمارستان بستری می‌شود؟

در اکثر موارد تزریق ژل به صورت سرپائی انجام می‌شود و بیمار می­‌تواند کمی پس از دریافت ژل مرخص شود و به منزل برگردد.

پس از تزریق ژل چه مدت طول می‌کشد تا بیمار بهبود یابد؟

معمولا بین ۱ تا ۶ هفته طول می­‌کشد تا بهبودی حاصل شود و علائم بیماری فروکش کند، این در حالی است که در جراحی معمولا فرایند بهبودی طی مدت ۳ ماه محقق می­‌شود.

اثرات درمانی دیسکوژل تا چه مدت باقی می‌ماند؟

از آنجایی که دیسکوژل درون دیسک کاشته می­‌شود، ماندگاری آن دائمی است.

آیا عمل جراحی می‌تواند باعث ممنوعیت استفاده از این روش شود؟

یکی از مزایای دیسکوژل این است که ساختار آناتومی استخوان و رباط‌­های ستون فقرات حفظ می­‌شود و بیمار می­تواند از عمل جراحی دیسک نیز بهره بگیرد.

علت کاربرد تنگستن چیست؟

تنگستن شباهت زیادی به اشعه ایکس دارد و از آن برای مشاهده ژل زیر فلوئوروسکوپ استفاده می‌­شود تا پزشک بتواند به طور دقیق در عکسبرداری از ستون فقرات محل تزریق ژل به درون دیسک را مشخص نماید.

بیمار پس از چند روز می‌تواند فعالیت جسمانی خود را از سر بگیرد؟

معمولا فرایند بهبود بیمار و توانایی انجام فعالیت جسمانی به نوع فعالیت و وضعیت بدن فرو بستگی دارد اما حدود ۳ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا بیمار بهبود یابد، این در حالی است که فرایند بهبود در عمل جراحی حدود ۳ ماه طول میکشد.

  آموزش ورزش دیسک کمر در 3 مرحله

آیا پس از تزریق ژل در ناحیه گردن استفاده از بریس ضروری است؟

پاسخ این سوال منفی است. پس از تزریق ژل در ناحیه مورد نظر نیازی به بستن بریس نیست زیرا این کار می‌­تواند در دوران بهبود بیمار به عضلات او فشار وارد کند.

آیا احتمال عود فتق دیسک پس از تزریق دیسکوژل وجود دارد؟

طبق تحقیقاتی که در ۷ سال گذشته انجام شده است، تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر عود فتق دیسک گزارش نشده است. خاطر نشان می­‌کنیم که حتی در صورت فتق دیسک میتوان تزریق ژل را مجددا تکرار کرد. س از عمل جراحی احتمال چسبندگی موضع تخت جراحی وجود دارد، که این امر می‌تواند باعث بروز عوارض دردناک شود.

آیا دیسکوژل می‌تواند ریسک این عارضه را کاهش دهد؟

پاسخ این سوال مثبت است زیرا در درمان دیسک کمر با دیسکوژل یکپارچگی ستون فقرات حفظ می­‌شود. در تزریق ژل، عضلات اطراف مهره مربوطه دستکاری نمی‌شود که این امر باعث کاهش ریسک تشکیل منبع کلاژن و چسبندگی می­‌شود و در نتیجه از گیر افتادگی پایانه اعصاب پیشگیری می­‌کند.

آیا روش­‌های دیگری برای درمان فتق دیسک وجود دارد؟

به علت تحلیل رفتن دیسک در پی افزایش سن و پیری، ممکن است علائم ناشی از فتق دیسک به خوبی به روش‌های غیر جراحی پاسخ ندهند. در این حالت انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود. معمولا پزشکان از روش‌های درمانی سنتی و کم تهاجمی برای جراحی کمر و ستون فقرات استفاده می­‌کنند. در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • دیسککتومی: در این روش بخشی از دیسک از درون ستون فقرات خارج می‌شود. می­توان از این روش جراحی در کنار سایر روش­های درمانی استفاده کرد. عمل دیسککتومی به عنوان یک عمل سرپائی انجام می­شود و اغلب بیماران پس از تزریق ژل از بیمارستان مرخص خواهند شد.
 • لامینکتومی: از این روش به منظور ایجاد فضای بیشتر برای اعصاب استفاده می­شود و پزشک لامینای یک یا چند مهره را خارج می­کند. می­توان از این روش به تنهایی یا در کنار سایر روش‌­های درمانی استفاده کرد.
 • فیوژن نخاعی: در این روش رو یا چند مهره به صورت دائمی به هم پیوند داده می­‌شوند . جراح سعی می‌کند تا حد امکان از روش‌­های درمانی کم تهاجمی برای فیوژن نخاعی استفاده کند تا از میزان درد کاسته شود و فرایند بهبود بیمار تسریع شود.
 • جراحی فورامینوتومی: از این روش برای رفع فشار از روی ریشه عصب استفاده می­‌شود و قسمت کوچکی از استخوان اطراف ریشه عصب درگیر، برداشته می­‌شود. میتوان از این روش به تنهایی را در کنار دیسککتومی یا لامینکتومی استفاده کرد.

کمر درد

Dr.Shamsمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.