راه های درمان آرتروز

آرتروز چیست؟

آرتروز بیماری‌ای است که در اثر استفاده‌ی نادرست و فشار بر روی مفاصل و همچنین در اثر افزایش و کهولت سن بر فرد عارض می‌شود. آرتروز ممکن است در هر سنی رخ دهد اما شایع‌ترین سن آرتروز سنین کهن‌سالی است. درمان آتروز به عوامل زیادی از جمله، سن، وزن، مدت درگیری فرد با بیماری و همچنین میزان درگیری او با بیماری آرتروز بستگی دارد. آرتروز در هر جایی از بدن که مفصل داشته باشد امکان رخ دادن دارد، ولی در بعضی از مفصل‌ها بیشتر از دیگر مفصل‌ها دیده شده است، مثلاً مفصل‌های زانو، لگن، کمر و گردن، مفصل‌های انگشت‌ها، شانه و حتی فک. بقیه ی مفصل‌ها کم‌تر پیش می‌اید که درگیر بیماری آرتروز شوند مگر این‌که صدمه دیده باشند یا در اثر بیماری دیگری درگیر آتروز شده باشند. در هر مفصل که سالم باشد ماده‌ای لاستیکی و نرم و صاف و در عین حال محکم به نام غضروف وجود دارد که سطح استخوان را می‌پوشاند و مانند بالشتکی محافظ بین دو سر استخوان قرار می‌گیرد و سبب می‌شود تا استخوان‌ها به‌راحتی روی هم بلغزند. از طرفی به‌خاطر نوع بافتی که این غضروف‌ها دارند موجب ضربه‌گیری هم می‌شوند. این غضروف‌ها در جوانان و کسانی که ورزش می‌کنند از سلامتی بیشتری برخوردارند ولی به‌مرور زمان با کهولت سن و کار سخت جسمانی و همچنین در کسانی که ورزش نمی‌کنند این غضروف‌ها زودتر تحلیل رفته و موجب ایجاد ناراحتی در ناحیه‌ی مفاصل و در نهایت بروز بیماری آرتروز می‌شوند.

در واقع در آرتروز غضروفی که به هر دلیلی دچار آسیب‌دیدگی شده است سطحش ناصاف شده فشرده می‌شود از ضخامت آن کاسته می‌شود و در نتیجه باعث ایجاد درد، التهاب و ورم در مفصل، صدای ترق ترق در هنگام حرکت مفصل‌ها، قفل کردن مفصل ها (یا قفل شدن مفصل ها) و تجمع مایع در مفصل (آب آوردن مفصل) می‌شود و یک سری مشکلات حرکتی به‌وجود می‌آورد. آسیب‌دیدگی غضروف سبب می‌شود که در واقع بالشتک بین دو سر استخوان دیگر عملاً وجود نداشته باشد.

  موثرترین درمان آرتروز مچ پا با ورزش در 5 گام

علائم بروز آرتروز چیست؟

1- دردهایی که درمان نمی‌شوند و گه‌گاه برمی‌گردند یا اگر به اطراف مفصل فشار بیاورید بیشتر می‌شوند

2- خشکی در حرکت، کرختی و سفتی در حرکت مفصل‌ها و حتی محدودیت در حرکت دادن مفصل‌ها، خصوصاً خشکی و سفتی مفصل بعد از انجام فعالیت زیاد و سنگین و همچنین خشکی صبحگاهی مفصل ها

3- جمع شدن مایع در اطراف مفصل‌ها و ورم آن ناحیه

4- شنیدن صدای ترق تروق مفصل ها وقتی که آن‌ها را خم و راست می‌کنید

5- بزرگ شدن و تغییر شکل دادن مفصل ها

بیماری آرتروز چیست؟

علل آرتروز چیست؟

1- آرتروز در مردان در قبل از 50سالگی نسبت به زنان بیشتر و در زنان بعد از 50سالگی نسبت به مردان بیشتر است.

2- چاقی و افزایش وزن ریسک ابتلا به آرتروز را خصوصاً آرتروز زانو و آرتروز ستون فقرات را بالا می‌برد.

3- سن بروز آرتروز معمولاً از 45سالگی است و بعد از 65سالگی شایع‌تر است.

4- کسانی که آسیب دیدگی در مفصل هایشان دارند، مثلاً آسیب در ورزش یا تصادف رانندگی، بیشتر مستعد ابتلا هستند.

5- بعضی از علل هم فاکتورهای ارثی و ژنتیکی آرتروز به‌حساب می‌آیند و به سابقه‌ی بیمار بستگی دارند و احتمال بروز آرتروز در کسانی که والدین مبتلا به آرتروز دارند بیشتر است.

6- مشاغل سخت و فعالیت‌های زیاد، سنگین و نامناسب نیز به ایجاد و پیشرفت بیماری آرتروز کمک می‌کنند.

5 راه جلوگیری از آرتروز

برای پیشگیری از آرتروز می‌توانید موارد زیر را رعایت کنید:

1- تنظیم وزن بدن براساس شاخص BMI

2- ورزش کردن منظم

3- جلوگیری از هرگونه آسیب‌دیدگی در مفاصل

4- رژیم غذایی مناسب

5- دوری از مشاغل سخت و همچنین فعالیت‌هایی که آسیب فیزیکی و فعالیت‌های بیش از اندازه دارند و نیاز به جابه‌جایی وسایل سنگین دارند

راه های درمان آرتروز

شاید برایتان سؤال باشد که چگونه آرتروز را درمان کنیم؟ معمولاً درمان آرترو با بررسی علائم بالینی آرتروز صورت می‌گیرد. پزشک متخصص بعد از تشخیص بیماری آرتروز در ابتدا درمان را به‌صورت غیرتهاجمی و با رژیم درمان و همچنین تجویز ورزش و مصرف دارو امتحان می‌کند و اگر هیچ بهبودی در علائم آرتروز توسط پزشک مشاهده نشد آن وقت است که پزشک متخصص درمان‌های دیگری از جمله جراحی را پیشنهاد می‌کند. اگر هرگونه دردی در ناحیه‌ی مفصل‌هایتان دارید برای تشخیص به موقع و سریع آرتروز به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت تشخیص پزشک درمان را به‌سرعت شروع کنید و شانس بهبودی بیشتری داشته باشید. برای مشورت با پزشک متخصص مجرب می‌توانید با مطب درد دکتر شمس با این شماره ☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ تماس حاصل فرمایید. این را هم باید دقت کنید که درمان آرتریت روی تسکین علائم آرتروز و همچنین تقویت عملکرد حرکتی مفاصل متمرکز است پس پیش از انتخاب نوع درمان باید از پزشک متخصص کمک بگیرید و با مشورت او درمان‌های متفاوتی را امتحان کنید تا بهترین و مؤثرترین روش درمان آرتروز برای شما اجرا شود.

  بهترین روش درمان آرتروز مچ دست

درمان دارویی آرتروز

داروهای درمانی آرتروز که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

مسکن‌ها: که به کاهش درد کمک می‌کنند که یکی از انواع این مسکن‌ها استامینوفن است که نسخه‌ی پزشکی هم نمی‌خواهد.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs): بعضی از این داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به صورت کرم، ژل و پماد تجویز می‌شوند و فقط با نسخه‌ی پزشک می‌توان تهیه‌شان کرد که البته عوارضی چون تحریک معده و حمله قلبی دارند. البته خوبی این داروها این است که نه‌تنها درد را کاهش می‌دهند، بلکه التهاب را نیز کم می‌کنند. از انواع این داروها می‌توان ایبوپروفن را نام برد که بدون نسخه‌ی پزشک می‌توانید تهیه کنید.

داروهای ضد روماتیسمی (DMARDs): داروهای ضدروماتیسمی هجوم سیستم ایمنی بدن به مفصل‌ها را کم و گاهی متوقف می‌کنند. این داروها را بیشتر در موارد استفاده می‌کنند که بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی است و به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که مولکول‌های پروتئینی مختلفی را که در پاسخ ایمنی بدن نقش دارند هدف قرار می‌دهند و رویشان اثر می‌گذارند.

کورتیکو استروئیدها: کورتیکواستروئیدها داروهای سرکوب‌کننده‌ی ایمنی بدن هستند که باعث کاهش در التهاب می‌شوند که هم می‌توان آن‌ها را به‌صورت خوراکی مصرف کرد و هم آن‌ها را در محل آسیب تزریق کرد.

فیزیوتراپی آرتروز

تراپی آرتروز می‌تواند به بهبود آرتروز و همچنین افزایش دامنه حرکتی مفاصل کمک کند.

تغییر سبک زندگی و درمان خانگی آرتروز

اگر می‌پرسید چگونه آرتروز را در خانه درمان کنیم؟ باید بگوییم که چند راه ساده مانند کاهش وزن، ورزش (به‌ویژه ورزش‌های انعطاف‌پذیری، شنا و ایروبیک)، گرما درمان (کمپرس آب گرم)، سرما درمانی (کمپرس آب سرد) و همچنین وسایل کمک حرکتی مانند عصا، واکر، توالت فرهنگی و کفی‌های طبی می‌تواند به بهبود آرتریت کمک کند.

  موثر ترین درمان آرتروز ترقوه بدون جراحی
چه کسانی در خطر ابتلا به آرتروز هستند؟

عمل جراحی آرتروز

اگر هیچ‌یک از درمان‌های بالا مؤثر واقع نشد آخرین راه درمان آرتروز با عمل جراحی است که به سه روش انجام می‌شود که به‌تناسب شدت آرتروز از آرتروز خفیف، آرتروز شدید، آرتروز مزمن یا آرتروز حاد و همچنین محل مفصل آسیب دیده تعیین و استفاده می‌شوند:

1- برای بهبود عملکرد مفصل می‌توان جراحی ترمیم مفصل انجام داد که در این روش برای کاهش درد و التهاب سطوح مفصلی را صاف می‌کنند که این کار با روش ارتروسکوپیک انجام می‌شود، به این صورت که برش‌های کوچکی روی مفصل ایجاد می‌کنند.

2- در مواردی مفصل آسیب‌‌دیده را برمی‌دارند و با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌کنند که بیشتر در موارد آرتروز لگن و آرتروز زانو به‌کار می‌رود.

3- اگر آرتروز در مفاصل کوچک‌تر ایجاد شود مثل مفصل مچ دست یا مفصل قوزک پا یا حتی مفصل انگشتان آن وقت است که از روش فیوژن مفصل (خشک کردن مفصل) استفاده می‌کنند که در آن دو سر استخوان را در محل مفصل برمی‌دارند و به هم قفل‌شان می‌کنند تا با هم یک واحد سخت و محکم شوند و در نتیجه حرکت مفصلی قطع و درد و التهاب نیز از بین می‌رود.

درمان آرتروز

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با دکتر شمس