علت خالی شدن زانو در کودکان و درمان آن

علت خالی شدن زانو در کودکان و درمان آن


علت خالی شدن زانو در کودکان در هنگام راه رفتن چیست؟

از سری مطالعات بر روی درمان زانو درد شما را با موضوع علت خالی شدن زانو در کودکان و درمان آن در مجله علمی مطب درد دکتر شمس آشنا می کنیم.

هنگامی که راه می روید به ناگاه یکی از زانوهای شما خالی می کند و شما حس خالی کردن زانو را تجربه کرده اید. اما آیا دلیل اصلی خالی کردن زانو را می دانید؟

خالی کردن زانو بدلیل ضعف اندام های بدن است. خالی کردن زانو، معمولا به علت آسیب رباط صلیبی قدامی مهار و ضعف زیاد عضله ی چهار سر رانی، و برخی اختلالات عضلانی_اسکلتی دیگر می باشد فرد زمانی که این حالت به کرار در طی روز برایش اتفاق بیافتد باید تحت درمان قرار گیرد. اگر آسیب مثلا از رباط صلیبی باشد ممکن است کار تا عمل جراحی نیز پیش برود. اما در اغلب موارد چاره کار انجام فیزیوتراپی می باشد.

در کودکان تیز این مساله اتفاق می افتد ابتدا باید دلیل آن را بدانید و سپس به درمانش بپردازید.

علت خالی شدن زانو در کودکان چیست و چگونه بدون جراحی درمان می‌شود؟ - کلینیک تخصصی زانو|درمان غیرجراحی آرتروز زانو|منیسک و تاندون زانو
علت خالی شدن زانو در کودکان و درمان آن

خالی کردن زانو چرا اتفاق می افتد؟

قبل از پرداختن به موضوع علت خالی شدن زانو در کودکان ببینیم چرا خالی کردن زانو اتفاق می افتد.

خالی کردن زانو پدیده ای است که به علت آسیب به برخی ارگانهای داخلی و خارجی زانو به وجود می آید. هنگام خالی کردن زانو ناپایداری و کاهش ثبات در مفصل بوجود می آید. که دارای دو حالت است: ناپایداری اولیه و ناپایداری ثانویه. در ناپایداری اولیه، مشکل مکانیکی بوده و علت احساس خالی کردن زانو، آسیب در یکی از رباطها این عضو بدن است.

معمولا برای رفع کامل این نوع ناپایداری، عمل جراحی صورت میگیرد. حالت بعدی ناپایداری ثانویه است که زمانی ایجاد میشود که چیزی در داخل زانو موجب ایجاد درد می گیردد که در این حالت عضلات اطراف بخصوص عضله ی چهار سر رانی شل شده است. ضعف عضله چهار سر رانی موجب می شود تا فشار بیشتری بر روی کشکک زانو وارد آید  و در نتیجه  زانو ثبات خود را از دست داده و به اصطلاح خالی بکند.

فیزیوتراپی و تقویت عضله چهارسر رانی در این مورد بهترین روش درمانی میتواند باشد.

چرا زانوی من در هنگام راه رفتن خالی می کند؟

خالی کردن زانو پدیده ای فیزیولوژیک در بدن است که معمولا نتیجه ی یک  آسیب و بیماری در زانو می باشد. دلایلی که منجر به ایجاد این عارضه میشوند عبارتند از بیماری استئو آرتروز زانو، رسوب کلسیم اطراف مفصل که در اصطلاح به آنها استئوفیت گفته میشود، در رفتگی و شلی کشکک زانو , علت دیگر می تواند آسیب به رباط های این مفصل بخصوص رباط صلیبی قدامی باشد.

  3 علت ضعف زانو چیست؟ با ارائه ره درمان آن

این رباط که در جلوی زانو قرار گرفته بیشتر در حین آسیبهایی ورزشی و در اثر ثابت ماندن پا روی زمین و چرخش زانو و تنه بر روی آن و یا تغییر جهت های ناگهانی ایجاد میشود.

احساس خالی کردن زانو ممکن است در زیر ، روی و یا پشت زانوی فرد حس گردد. حال در صورتی که این احساس خالی کردن در روز با تعداد بالا اتفاق بیافتد، معمولا نشاندهنده ی آسیب و فشار زیاد بر روی مفصل است.

خالی شدن زانو، چه وقتی که کودک شما در حال راه رفتن بوده و ناگهان زمین بخورد، یا او شروع به ایستادن کند و ناگهان دوباره در جای خود بنشیند، اصلاً خوشایند نیست؛ اما مهم‌تر از همه، این موضوعی است که با ایمنی کودک ارتباط دارد و درمان آن می‌تواند خطر افتادن کودک را کاهش دهد.

علت خالی شدن زانو در کودکان

به‌طورمعمول، خالی کردن زانو با چند علامت دیگر همراه است. طبیعتاً مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند از بین رفتن قدرت در زانو در هنگام قرار دادن وزن بر روی آن است. همچنین معمولاً التهاب، درد و صداهای پی‌درپی در مفصل بروز می‌کند. همه این موارد، ایستادن و راه رفتن را برای کودک دشوار می‌کند. در اینجا به چند دلیل برای خالی شدن زانو در کودکان اشاره شده است.

آرتروز و علت خالی شدن زانو در کودکان

هم پوکی استخوان و هم آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم مفصلی می‌توانند باعث آسیب دیدن مفاصل شوند که منجر به بی‌ثباتی زانو خواهند شد. این موارد باعث درد و خشکی مفصل زانو نیز می‌شود.

آسیب رباط صلیبی قدامی ACL و علت خالی شدن زانو در کودکان 

ACL (رباط صلیبی قدامی) یک رباط نسبتاً قوی است که بین مفصل زانو وجود دارد. نقش اصلی آن محدود کردن حرکت روبه‌جلوی (قدامی) استخوان ساق پا (تیبیا) بر روی استخوان ران (فمور) می‌باشد.

هنگامی که ورزشکاران در طول بازی‌هایشان، جهت حرکتشان را به سرعت تغییر می‌دهند، زانوی خود را به سمت عقب می‌پیچند. این تغییر جهت ناگهانی، فشار را بر روی رباط صلیبی قدامی افزایش داده و آن را در معرض پارگی قرار می‌دهد. وقتی زانو مجبور می‌شود که رو به پایین و به سمت بیرون حرکت کند که این تغییرات فراتر از توانایی رباط برای نگه داشتن زانو می‌باشد، رباط صلیبی پاره می‌شود. ورزشکارانی که دچار پارگی رباط صلیبی می‌شوند، اغلب از شنیدن یک صدای “پاپ” در هنگام آسیب دیدگی خبر می‌دهند.

متأسفانه، رباط صلیبی قدامی (ACL) به تنها رباطی است که دچار چنین آسیب‌هایی می‌شود (البته به ندرت). پارگی رباط صلیبی قدامی معمولاً با کمی پارگی در رباط طرفی داخلی (MCL) و یا یک پارگی میانی یا جانبی در مینیسک (غضروف) زانو همراه است. این سه پارگی معمولاً با عنوان “جراحت سه‌گانه ناخوشایند زانو” شناخته می‌شوند.

آسیب دیدگی مینیسک و علت خالی شدن زانو در کودکان

مینیسک که یک غضروف هلالی شکل در میان زانو است، همانند یک بالشتک سا ضربه‌گیر عمل می‌کند تا ضربه بین استخوان پا و استخوان ران را جذب کند. مینیسک در برخورد با فشار شدید از یک حرکت بالا به پایین، بهتر عمل می‌کند.

البته این غضروف، در هنگام یک حرکت پیچشی به این خوبی عمل نمی‌کند، به خصوص هنگامی که فشرده می‌شود. این حرکت می‌تواند باعث ایجاد پارگی در مینیسک شود. وقتی قسمت پاره شده‌ی مینیسک، حرکت زانو را محدود می‌کند، زانو احساس قفل‌شدگی می‌کند.

  6 مدل از ورزش‌ مضر زانو کدامند؟

تورم فوری و درد شدید در زانو از علائم شایع آسیب‌دیدگی مینیسک است. بااین‌وجود مواردی وجود دارد که کمی بعدتر تورم شروع می‌شود یا حتی تورم به‌هیچ‌وجه وجود نخواهد داشت. به یاد داشته باشید که زانوی فرزند شما چگونه آسیب‌دیده است. این به پزشک شما در تشخیص این مشکل کمک می‌کند.

فرسودگی غضروف در علت خالی شدن زانو در کودکان

آرتروز، عدم حرکت و ساییدگی و پارگی همه می‌تواند منجر به آسیب غضروف شود. تکه‌های کوچک غضروف می‌توانند کلسیفیه (جمع شدن کلسیم در بافت‌) و سخت شده و در بین استخوان‌های زانو قرار گیرند. این قطعات غضروف به‌عنوان تکه‌های سست شناخته می‌شوند و می‌توانند باعث درد ناگهانی و بی‌ثباتی مفصل شوند. همچنین می‌توانند باعث قفل شدن زانو شوند.

دررفتگی کشکک زانو در علت خالی شدن زانو در کودکان

اگر دررفتگی جزئی یا کاملی در زانو رخ دهد، در این صورت زانو از جای خود تغییر مکان داده است. این می‌تواند به دلیل آسیب‌دیدگی، ضعف در رباط‌هایی باشد که زانو را در جای خود نگه می‌دارند، ضعف عضلات پا یا شیار کم‌عمق در انتهای استخوان ران که زانو می‌بایست در آن قرار بگیرد.

آسیب عصبی در علت خالی شدن زانو در کودکان

یکی از دو عصب اصلی پا شما عصب فمورال (در ناحیه‌ی استخوان ران) است. صدمه به این عصب باعث ضعف در عضلات نگه‌دارنده‌ی زانو می‌شود و این باعث بی‌ثباتی می‌گردد. این آسیب می‌تواند در موارد زیادی از جمله دیابت، صدمات، مصرف زیاد الکل و اختلالات عصبی ایجاد شود.

مولتیپل اسکلروزیس (بیماری ام اس) در علت خالی شدن زانو در کودکان

این وضعیت خود ایمنی باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظ نورون‌ها حمله کند. ضعف ناشی از این امر باعث خم شدن زانوها می‌شود. اگر فرزند شما دچار ناپایداری زانو شده است، اولین کار، مراجعه به پزشک برای مشخص کردن علت آن است. سپس می‌توانید بهترین روش درمانی را برای فرزند خود پیدا کنید.

درمان خالی شدن زانو در کودکان 


آسیب‌دیدگی و جراحات زانو، مسئله‌ای شایع است و می‌تواند منجر به بی‌ثباتی مفصل زانو شود. بدون اقدام به درمان، این شرایط می‌تواند بدتر شود درمان و مراقبت به‌موقع این مسئله، می‌تواند به جلوگیری از عوارض کمک کرده و کودک را از خطر سقوط، ایمن نگه دارید. برای یافتن بهترین راه‌حل برای کمک به سالم و قوی بودن زانوها، به پزشک مراجعه کنید.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDS) 

داروهای متداولی و بدون نیاز به نسخه‌ای همچون ایبوپروفن، آسپیرین و ناپروکسن درد و تورم ناشی از بی‌ثباتی زانو را کاهش می‌دهند.

اما استفاده از دارو برای کودکان باید حتماً تحت نظر پزشک انجام شود زیرا برخی داروها برای سن کودک شما مناسب نیستند و ممکن است عوارضی به همراه داشته باشند.

اگر این داروهای بدون نسخه برای کاهش درد و تورم کافی نبودند، پزشک شما می‌تواند داروهای قوی‌تری را تجویز کند.

استراحت، استفاده از یخ، فشرده‌سازی و بالا بردن زانو 

استراحت، استفاده از یخ، فشرده‌سازی و بالا بردن زانو، راه‌حل‌های استاندارد طلایی در برابر آسیب‌دیدگی هستند. استراحت دادن کودک، استعمال یخ بر روی زانو، پیچاندن آن در یک پانسمان نرم و بلند کردن آن به بهبودی آسیب کمک خواهد کرد یا حداقل، از بدتر شدن آن جلوگیری می‌کند.

نگه‌داشتن زانو

استفاده از یک وسیله‌ی پشتیبان برای مفصل، مانند بریس و بانداژ، به کاهش فشار از روی زانو و پایدار کردن پا کمک می‌کند.

  معرفی 10 گیاه جهت درمان زانو درد
علت خالی شدن زانو در کودکان و درمان آن

فیزیوتراپی

تا زمانی که کودک شما توسط یک فیزیوتراپیست ارزیابی نشده باشد، باید از فعالیت‌هایی که باعث ایجاد درد در زانو، قفل شدن، صدا دادن و یا خالی کردن می شود جلوگیری کند. ارزیابی جامع زانو توسط یکی از فیزیوتراپیست های ما به تعیین علت دردهای زانو در فرزند شما کمک خواهد کرد و سایر مشکلات احتمالی را نیز رد می‌کند.

متخصص فیزیوتراپی همچنین ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • تراز ساق پا، کشکک زانو و عضلات چهار سر ران
 • پایداری زانو، چرخش لگن و دامنه حرکت زانوها و لگن
 • کشکک زانو برای علائم درد و حساسیت
 • اتصال عضلات ران به کشکک زانو
 • قدرت، انعطاف‌پذیری، استحکام، تونوس عضلانی و دور عضلات ران و همسترینگ
 • سفتی تاندون آشیل و انعطاف ‌پذیری و موقعیت کف پاها

پس از ارزیابی، فیزیوتراپیست درمان‌های مناسبی را برای درمان علت درد زانو در فرزند شما انجام خواهد داد.

هدف اصلی فیزیوتراپی کاهش درد با کاهش التهاب و بهبود انعطاف‌پذیری عضلات است. این درمان ممکن است شامل ماساژ بافت نرم و کشش برای کشیده‌تر کردن عضلات منقبض شده باشد. اگر خشکی مفاصل در کاهش انعطاف‌پذیری نقش داشته باشد، ممکن است موبیلیزاسیون (دست کاری) مفاصل نیز ضروری باشد. درمان فیزیوتراپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمریناتی برای تقویت، کشش و به حداکثر رساندن دامنه حرکت زانوی کودک
 • تمرینات تعادلی (معروف به تمرینات حس عمقی – proprioception) برای بهبود پایداری مفصل
 • تکنیک‌های دستی با درمان دستی
 • تکنیک‌های اولتراسوند تراپی و برقی برای کاهش درد و تورم
 • مشاوره در مورد استفاده از بریس، وسایل کمکی برای راه رفتن و ورزش کردن

ورزش

یک فیزیوتراپیست برای معالجه مشکلات زانو یک برنامه ورزشی طراحی خواهد کرد. این برنامه شامل تمریناتی برای تقویت عضلات ضعیف و کشش برای بهبود انعطاف‌پذیری است. کار با یک فیزیوتراپیست نه‌تنها به ترمیم آسیب کمک می‌کند بلکه از بروز مشکلات بعدی نیز جلوگیری خواهد کرد. مدت‌زمان این برنامه درمانی، بستگی به مشکلات و میزان آسیب دارد. ازآنجاکه فیزیوتراپیست ها در توان‌بخشی زانو و بسیاری از عوامل مؤثر در خالی شدن زانو تخصص دارند، بخش مهمی از یک برنامه درمانی خواهند بود.

البته اگر شما و فرزندتان در خانه نیز تمرینات کاردرمانی را به‌خوبی در خانه انجام دهید، برنامه درمانی به بهترین نحو اثر خواهد داشت. در اینجا چند تمرین برای کشش و تقویت زانوها برای کودک شما معرفی کرده‌ایم. حواستان باشد که کودک قبل از هر تمرین، به‌آرامی بدن خود را گرم کرده باشد و تمرینات را به‌آرامی انجام دهد. برای جلوگیری از صدمات بیشتر، به ناحیه‌ی درد فشار وارد نکنید:

 • بلند کردن پای صاف هم خوابیده به روی کمر و هم بر روی شکم
 • بلند کردن پای صاف از پهلو
 • خم کردن زانو به عقب (زاویه‌ی ۹۰ درجه پا)
 • بالا کشیدن پاشنه پا و کشیدن عضله پشت ساق پا
 • حرکت اسکات (خم کردن و نشستن روی زانوها) با تکیه بر دیوار
 • تمرینات هوازی کم تأثیر مانند شنا یا پیاده‌روی
 • تمرینات کششی، مانند تای چی یا یوگا

جراحی 

موارد شدید ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند. اگر قطعات استخوانی یا بافتی قطع شده‌ای در مفصل وجود داشته باشد، برای جلوگیری از آسیب بیشتر و بازگرداندن حرکت مایع زانو، نیاز به برداشتن آن تکه‌ها با روش جراحی است.

درمان زانو درد

Dr.Shamsمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.