روش درمان خار پاشنه پا چیست؟

روش درمان خار پاشنه پا چیست؟


چه عواملی باعث ایجاد خار پاشنه می‌شوند؟

از سری مطالعات درمان پا درد شما را با موضوع  ” 5 روش درمان خار پاشنه پا چیست؟ ”  در مطب درد دکتر شمس آشنا می کنیم.

خار پاشنه به علت التهاب مزمن فاشیای پلانتار (تاندون کف پا) می باشد. همانطور که می دانید فاشیای پلانتار، یک نوار فیبری ضخیمی از بافت همبند می باشد بطوریکه از سطح زیرین استخوان پاشنه (بزرگ‌ترین استخوان کف پا) انشعاب پیدا کرده و در ادامه کف پا و به سمت انگشتان پا کشیده می‌شود.

فاشیای پلانتار به‌عنوان مانعی منفعل برای جلوگیری از صاف شدن بیش‌ازحد قوس کف پایتان عمل می‌کند. علت التهاب  فاشیای پلانتار می تواند بدلیل پارگی‌های بسیار ریز باشد.

در زمان تاخیر در بهبود مدت زمان مشکل فاسیت پلانتار و استمرار آسیب‌دیدگی بدن شما بافت نرم و ضعیف شده و آسیب‌دیده را با استخوان ترمیم می‌کند. معمولاً فاشیای آسیب ‌دیده‌ی شما از طریق فعالیت فیبروبلاستی بهبود می‌یابد. معمولا فعالیت فیبروبلاست ها به طور طبیعی حداقل شش هفته است.

  7 راه درمان پا درد عصبی چیست؟

اگر آسیب‌دیدگی شما فراتر از این زمان باقی بماند، استئوبلاست ها کار خود را در منطقه شروع می‌کنند. استئوبلاست ها استخوان تشکیل می‌دهند و در نتیجه یک توده‌ی استخوانی (یا کلسیفیکاسیون) درون فاسیای پلانتار یا در جوف استخوان پاشنه‌ی پا ایجاد می گردد.

این ساختارهای استخوانی، تحت عنوان خار پاشنه شناخته می‌شوند.این فرایند را بیشتر با آسیب نوع کششی می‌شناسند. رشد استخوانی اضافی را یک خار پاشنه (calcaneal spur) می‌نامند.

روش درمان خار پاشنه پا چیست؟

روش درمان خار پاشنه پا چیست؟

تشخیص خار پاشنه پا

دردی که در فرد بیمار ایجاد می شود همانند تیر کشیدن در قسمت پاشنه پاست. دردی تیز که اکثر اوقات بعد از بیدار شدن و هنگام صبح رخ می دهد. بدین ترتیب که فرد با برداشتن اولین قدم درد بسیاری را در کف پا احساس میکند. بیشتر مواقع با گرم کردن کف پا این مورد تسکین می یابد ولی پایدار نیست و با ایستادن طولانی مدت مجددا این نوع پا درد احساس می شود.

میزان ابتلا بیشتر در چه سنینی است؟

اکثرا افرادی با میانگین سنی 40 تا 60 سال دچار این عارضه می شوند. اما باید بدانید که دویدن های طولانی مدت و ورزش های هوازی و یا رقص باله معمولا عوارضی همچون خار پاشنه پا را به همراه دارند.

علل مستعد کننده خار پاشنه پا چیست؟

صافی کف پا، زیاد بودن قوس کف پا، راه رفتن با الگوی غلط و نامناسب، افزایش وزن و راه رفتن با پای برهنه از عوامل مستعد کننده ابتلا به خار پاشنه و التهاب تاندون کف پا هستند.

علل درد پاشنه چیست؟

۱- فشار به عصب کف پا( عصب باکستر، Baxter’s nerve)

  15 روش درمان واریس بارداری

۲-فاشئیت کف پا و خار پاشنه پا

۳- از بین رفتن چربی کف پا

۴- التهاب تاندون آشیل

۵- ترک خوردگی استخوان کف پا(Stress fracture of the Calcaneus)

۶- دیسک های کمر که موجب درد انتشاری به کف پا می باشند

چگونه میتوان خار پاشنه پا را تشخیص داد؟

بعد از مراجعه بیمار به کلینیک درد، ابتدا فوق تخصص درد نقاط حساس و دردناک کف پا را هنگام معاینه بررسی می‌کند یک فوق تخصص درد با تجربه، با تعیین محل درد به علت بروز آن پی می برد.

معمولاً انجام آزمایش ضروری نیست و علت، با تعیین محل درد با کمک معاینه تشخیص داده می‌شود. گاهی فوق تخصص درد عکس ساده اشعه ایکس  و یا حتی ام آر آی برایتان تجویز می کند  تا علل دیگر درد پاشنه که در بالا توضیح داده شد (مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب) بررسی شود.

گاهی اوقات در عکس ساده اشعه ایکس یا ام آر ای خار استخوانی دیده می‌شود که از استخوان پاشنه بیرون زده است. در گذشته خارهای استخوانی متداولترین علت درد پاشنه پا شناخته می شد و تنها راه درمان آن‌ها را عمل جراحی باز می دانستند (در روش قدیمی) که در این عمل زائده خاری از استخوان پاشنه پا برداشته می شد. اما واقعیت این است که بسیاری از افراد دارای خار استخوانی پاشنه پا هستند و هیچ علامت یا دردی در پاشنه پا ندارند. بنابراین در همه افراد نیاز به جراحی نیست و روش های کاهش درد برای درمان کفایت می کند.

روش درمان خار پاشنه پا چیست؟

کمپرس سرد در روش درمان خار پاشنه پا

۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز به کاهش التهاب و تورمناحیه کمک میکند.بعد از سه روز از شروعدر کمپرس گرما را نیزمیتوانید جهت کاهش درد بکار بگیرید.

روش درمان خار پاشنه پا چیست؟

روش درمان خار پاشنه پا چیست؟

کفی طبی و یا کفش طبی در روش درمان خار پاشنه پا

آتل شبانه در روش درمان خار پاشنه پا

آتل مانع کوتاه شدن تاندون کف پایی میشود .این آتل باید ۴ تا ۱۲ هفته استفاده شود.

  7 علت بیماری رینود چیست؟

تزریق در روش درمان خار پاشنه پا

در برخی موارد برای کاهش التهاب و کاهش درد خار پاشنه پا، ترکیبی از استروئید همراه و داروی بی‌حسی با یا بدون کمک سونوگرافی تزریق می شود.

پی آر پی(سلول درمانی) در روش درمان خار پاشنه پا

یکی از بهترین و جدیدترین روشهای درمانی برای خار پاشنه پا و التهاب رباط کف پا، پی آر پی کف پا زیر دید مستقیم سونو گرافی(جهت افزایش دقت در تزریق) توسط فوق تخصص درد، می باشد. که در سه نوبت با فواصل سه تا چهار هفته انجام می شود.در این روش با تزریق پی آر پی که حاوی سلول های رشدی است، ترمیم ناحیه آسیب دیده توسط این سلول ها و فاکتورهای ترمیمی و رشدی به سرعت صورت می پذیرد.

اکثر پزشکان درد به بیماران توصیه می‌کنند تا حرکت‌های کششی پا را انجام داده، و تا چند روز پس از تزریق، از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزند.

درمان پا درد

Dr.Shamsمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.