بهترین درمان آرتروز زانو با 7 روش

بهترین درمان آرتروز زانو با 7 روش


آرتروز زانو

امروزه افراد زیادی به دنبال درمان آرتروز زانو می باشند. آنها معمولا از خود این سوال را می پرسند که آیا آرتروز زانو درمان قطعی دارد یا خیر. و یا داروی جدید آتروز زانو چیست. ابتدا برای پاسخ سوالات مطرح شده به تعریفی از آرتروز زانو بپردازیم. در طب به التهاب ایجاد شده در یک یا چند مفصل آرتروز گویند. این بیماری با علائمی همچون درد، تورم و سفتی همراه است.

آرتروز در قسمت های مختلف بدن ممکن است ایجاد شود به عنوان مثال آرتروز لگن که همراه با درد لگن است، آرتروز کف پا که به همراه درد پا است. یا آرتروز گردن که همواره با خود درد گردن را به همراه دارد و همچنین آرتروز زانو که از متداول ترین انواع آرتروز است و بدلیل زانو دردی که دارد فعالیت های روزمره را از جمله پیاده‌روی یا بالا رفتن از پله‌ها را سخت و دشوار می کند. در مورد آرتروز زانو، در این مقاله از سایت مطب درد دکتر شمس، شما را با انواع آرتروز زانو و همچنین درمان آرتروز زانو به روش های مختلف جراحی و غیرجراحی آشنا می کنیم. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید بهترین روش را برای تسکین درد حاصل از آرتروز زانو انتخاب نمایید.

آرتروز زانو؛ علائم، راه‌های تشخیص و درمان آن | چطور
بهترین درمان آرتروز زانو با 7 روش

انواع آرتروز زانو

قبل از بررسی روش های درمان آرتروز زانو ابتدا در مورد انواع آرتروز زانو توضیح می دهیم. از متداول ترین نواع آرتروز زانو: استئو آرتروز و آرتریت روماتوئید و آرتروز پس از سانحه می باشد.

در مورد آرتروز زانو درمان قطعی وجود ندارد ولی با مدیریت و داشتن اطلاعات و بکاربردن آنها در زندگی می توان ورم مفاصل را کم کرد و زندگی روزمره را ادامه داد.

  موثر ترین درمان آرتروز ترقوه بدون جراحی

استئو آرتروز

شایع‌ترین شکل آرتروز زانو استئو آرتروز است. این بیماری علاوه بر اینکه در  افراد 50 سال دیده می شود ولی گاهی نیز در افراد جوان نیز مشاهده می گردد.

در آرتروز زانو از نوع استئو آرتروز ، به تدریج مفصل زانو غضروف تحلیل رفته و از بین می‌رود. در نتیجه مفصل زانو مفصل فرسوده و زبر شده  و این کار موجب کاهش قسمت محافظ در میان استخوان‌ها می گردد. این قضیه موجب ساییدگی استخوانها  بر روی هم و دردناک شدن آنها می شود. به مرور زمان درد این نوع آرتروز بدتر شده و توسعه می یابد.

آرتروز روماتوئید

انواع دیگر آرتروز، آرتروز روماتوئید است. در این بیماری در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به مفصل های مختلف بدن ایجاد می شود، بطوریکه سیستم ایمنی بدن به بافت طبیعی حمله ور شده و موجب نرم شدن استخوان ها می گردد. این یک بیماری مزمن است و معمولاً هر دو طرف بدن را درگیر می کند.

آرتروز پس از سانحه

نوعی دیگر از آرتروز زانو آرتروز پس از سانحه یا ضربه، است این آرتروز در اثر ایجاد آسیب ‌دیدگی در زانو ایجاد می‌گردد. فرض کنید طی یک تصادف استخوان یک ناحیه از بدن بشکند، این استخوان شکسته به مرور زمان به سطح مفصل ها آسیب می رساند و در طی زمان و پس از سال‌ها به آرتروز منجر می شود. از طرفی دیگر در اثر سانحه بوجود آمده ممکن است که منیسک پاره شده و صدمات وارد شده به رباط موجب بی‌ثباتی و سایش مفصل زانو گردد که خود این مساله به مرور زمان باعث ایجاد آرتروز زانو می شود. .

علائم آرتروز زانو

قبل از درمان آرتروز زانو باید با علائم این بیماری آشنا باشید.

  • عدم توانایی در خم کردن زانو
  • ایجاد التهاب درمفصل زانو
  • ایجاد خشکی و سفتی در مفصل زانو
  • ضخیم گشتن غشاء سینوویال
  • وجود ضعف در اطراف عضلات زانو
  • ایجاد صدای تق تق در هنگام حرکت
  • ملتهب شدن تاندون ها
  • آب آوردن زانو
  • درد گرفتن زانو درهنگام حرکت دادن آن
  بهترین درمان آرتروز گردن در منزل در 5 گام

تشدید درد زانو با حرکت دادن زانو به جلو و عقب و در زمان استفاده از پله و پیاده روی تشدید می شود.

روش‌های درمان آرتروز زانو

همانطور که قبلا نیز گفته شد برای آرتروز هیچ درمان قطعی نیست.  اما روش های مختلفی برای تسکین درد آرتروز و همچنین عدم از کارافتادگی وجود دارد.

درمان آرتروز زانو بدون عمل جراحی

آرتروز زانو نیز همانند دیگر انواع آرتروز ابتدا با روش‌های غیرجراحی درمان می شود. در این میان پزشک حاذق راههای زیادی از درمان را به شما توصیه می کند.

درمان آرتروز زانو با ورزش

انجام ورزش در رفع درد آرتروز زانو بسیار موثر است. در حرکات ورزشی افزایش دامنه حرکت و دادن انعطاف‌ پذیری به  مفصل ،عضلات زانو تقویت شده و درد زانو تسکین می یابد. در این زمان پزشک با دادن یک  برنامه ورزشی به بهبود فرد کمک می کند.

ابزارهای کمکی در درمان آرتروز زانو

استفاده از ابزارهای کمکی در کاهش درد آرتروز زانو می تواند بسیار موثر باشد. از جمله این ابزارها می توان به عصا، استفاده از کفش جاذب شوک یا پوشیدن زانوبند، استفاده از کفشهای طبی اشاره کرد.

درمان آرتروز زانو با دارو

برای درمان دارویی بیماری آرتروز زانو، از آنجایی که بدن هر شخصی به هر دارویی پاسخ متفاوتی نشان می‌دهند، بنابراین قبل از تجویز دارو پزشک ابتدا  وضعیت بیمار را بررسی می‌کند. اولین داروها برای کاهش درد آرتروز زانو، داروهای ضد درد غیرمخدر همچون استامینوفن ساده می باشند..

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نوع دیگری از داروها هستند که بدون نسخه نیز در اختیار افراد قرار می گیرند. تزریق داروهای کورتیکواستروئیدها به مفصل زانو. این تزریق باعث کاهش التهاب و  تسکین درد می شود ولی اثرات آن از بین خواهد رفت بنابراین بنا به تشخیص پزشک هر چند قت یکبار تجویز می شود.  .

  مؤثرترین راه درمان آرتروز

تغییر دادن شیوه زندگی

انجام سبک صحیح زندگی باعث عدم دچار به بیماری آرتروز می شود و حتی در صورت مبتلا شدن به آن آن باعث  بهبودی هرچه سریعتر آن می شود.

در این میان باید کارهایی که انجام دادن آن باعث زیاد شدن بیماری می شود کاهش داد مثل بالا رفتن از پله.

یا استفاده از ورزش های شنا یا دوچرخه‌ سواری به جای دویدن و تنیس میزان مقدار فشار بر روی زانوهای خود را کم کند.

جلوگیری از افزایش وزن برای بهبود عملکرد مفصل زانو

درمان آرتروز زانو با جراحی

بعد از اینکه درمان های غیرجراحی جواب نداد پزشک با توجه به صلاحدید خود می تواند جراحی را به شما توصیه کند. البته این جراحی نیز مانند بقیه جراحی‌ها، دارای عوارض می باشد که ممکن است  پزشک قبل از عمل ار این مورد با شما صحبت کند.

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی عمل جراحی است که طی آن برش‌های کوچکی با استفاده از ابزارهای ظریف در اطراف مفصل زانو زده می شود. این نوع جراحی زمانی که آرتروز با پارگی منیسک دژنراتیو زانو همراه باشد توصیه شود.

پیوند غضروف

روش پیوند غضروف برای بیماران جوانی که آسیب دیدگی آنها در ناحیه کوچکی ازغضروف است، در نظر گرفته می‌شود.

سینووکتومی

در این روش مفصل زانو بدلیل آسیب دیدگی برداشته می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله با توجه به اهمیت درمان آرتروز زانو در مورد روش های غیرجراحی و همچنین روش های جراحی درمان آرتروز صحبت شد. جهت درمان این بیماری بهتر است با یک پزشک خبره مشورت نمایید تا ضمن شروع درمان های غیرجراحی درصورت نیاز شما را به یک جراح مفصل زانو معرفی نماید. ما برای تسکین دردهای حاصل از آرتروز زانو، به شما مطب درد دکتر شمس را پیشنهاد می کنیم.

دکتر شمس متخصص درد و بسیار حاذق در زمینه درمان آرتروز زانو می باشد. جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با این شماره تماس بگیرید. ☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ ⭐⭐⭐⭐

درمان آرتروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + دوازده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.