بهترین نکات درمان آرتروز کمر با ورزش

بهترین نکات درمان آرتروز کمر با ورزش

بهترین نکات درمان آرتروز کمر با ورزش


درمان آرتروز کمر

درمان آرتروز کمر با ورزش یکی از راههای درمان آرتروز در قسمت کمر می باشد. حتما کسانی که دچار آرتروز کمر هستند این موضوع را تجربه کرده اند که بدلیل تجمع مایع مخصوص و ایجاد تورم، بعد از بیدار شدن از خواب خشکی و درد در ناحیه پایین کمر بدتر می شود. سپس وقتی فعالیت بدنی می کنند این درد و احساس خشکی کاهش می یابد و مجددا در انتهای روز و رفته رفته به سمت شب این ناراحتی بیشتر می شود. بنابراین برای افرادی که اهل فعالیت روزمره هستند و مستمر ورزش می کنند دچار شدن به آرتروز کمر امری نامیسر می باشد.

آیا تا به حال فکر کرده اید چگونه می توانید درد ناشی از آرتروز کمر را از بین ببرید؟ تجربه نشان داده است که اگر شما دارای عضلات کمر قوی و محکمی باشید در هنگام ایستادن، جاذبه زمین و فشار وارده بر روی ستون فقرات مانع ایجاد آسیب و ودرد بر روی کمر شما می شود. بنابراین بهره گرفتن از تمرینات مداوم ورزشی خصوصا یوگا ­­­می تواند فشار ناشی از ایستادن و کارهای روزمره را بر روی ستون فقرات از بین ببرد. در این مقاله از سایت مطب درد دکتر شمس سعی کرده ایم روش درمان آرتروز کمر با ورزش را به طور کامل به شما بیاموزیم. امیدوریم با مطالعه مقاله حاضر بتوانید بهترین روش را جهت کاهش درد کمر در مواجه شدن با آرتروز انتخاب نمایید و به نتایج دلخواه خود برسید.

نتیجه تصویری برای آرتروز کمر و ورزش
بهترین نکات درمان آرتروز کمر با ورزش

چرا ورزش اهمیت دارد؟

برای بررسی موضوع درمان آرتروز کمر با ورزش ابتدا باید نقش اهمیت ورزش را در زندگی بدانید. باید بدانید آنچه سبب تقویت عضلات می گردد علاوه بر تغذیه مناسب، انجام حرکات ورزشی مستمر می باشد. افرادی که دچار آتروز هستند معمولا از انجام فعالیت در روز خودداری می نمایند. ولی آنها خبر ندارند که عدم فعالیت سبب خشکی و سفتی عضلات شده و آنها را به مرور زمان و در بلندمدت ضعیف‌تر می کند و رفته رفته انجام حرکات برای آنها دشوارتر می شود.  ورزش کردن بسیار اهمیت دارد زیرا سبب:

  • کاهش سفتی در عضلات می شود
  • منجر به زیبایی اندام می گردد
  • منجر به تراکم استخوانی می شود
  • باعث بهبود حرکات مفاصل می شود
  • باعث تقویت عضلات می گردد
  • باعث سلامتی در قلب و دیگر اعضا می شود
  • با کاهش وزن فشار کمتری بر روی عضلات وارد می گردد
  • ورزش کردن باعث شاد بودن و ایجاد روحیه و تقویت اعتماد بنفس در افراد می شود
  5 درمان خانگی آرتروز زانو

عوامل افزایش دهنده درد آرتروز کمر

عوامل مختلفی در بروز درد آتروز کمر و همچنین کمر درد ناشی از آن تاثیر دارد و همچنین درمان آرتروز کمر با ورزش می تواند از این مسائل جلوگیری کند. جمله موارد ایجاد آرتروز کمر موارد زیر می باشد:

افزایش سن

آرتروز بیشتر در افراد سالخورده بدلیل فرسودگی ناشی از افزایش سن ایجاد می گردد. طبق مطالعات انجام شده 67 درصد از افرادی که سن آنها بین 64 تا 89 است بیشتر دچار عارضه آرتروز کمر می شوند. .

افزایش وزن

 احتمال فرسودگی در ستون فقرات در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از افراد دیگر است..

آسیب‌دیدگی کمر

برخی از افراد جوان بدلیل ایجاد آسیب در بخش کمر به آرتروز کمر دچار می شوند. معمولا در کسانی که سابقه آسیب‌دیدگی ستون فقرات دارند و یا عمل جراحی خاصی را در ناحیه کمر تجربه کرده اند، احتمال ابتلا به آرتروز کمر بیشتر است.

وارد آمدن فشار و ایجاد کشیدگی عضلات

در برخی موارد آرتروز بدلیل  کشیدگی مکررعضلات گردن ایجاد می شود. این عارضه بیشتر در زمان انجام ورزش هایی مثل هاکی، فوتبال، ژیمناستیک و یا انجام شغل هایی که در آنها بلند کردن اجسام به وفور اتفاق می افتد، صورت می گیرد.

انحراف ستون فقرات

 ایجاد ناهنجاری‌ در ستون فقرات باعث زیاد شدن فشار برروی  مفاصل شده و در نتیجه این مساله به مبتلا شدن به آرتروز ختم می گردد.

داشتن سابقه خانوادگی

معمولا درافرادی که نزدیکان آنها دچار آرتروز کمر هستند این عارضه دیده می شود. بنابراین جهت درمان و پیشگیری از این بیماری در این مقاله درمان آرتروز کمر با ورزش پیشنهاد می شود.  

  کامل ترین روش درمان آرتروز ستون فقرات

درمان آرتروز کمر با ورزش

ورزش یک راهکار اساسی برای پیشگیری و همچنین درمان آرتروز کمر می باشد. علاوه بر آن ورزش با افزایش سلامت کمر سبب زیاد شدن تندرستی بدن نیز می شود. برای تقویت عضلات کمر و شکم، ورزش های متعددی وجود دارد. ورزش برای درمان کمر درد، درمان لگن درد، درمان گردن درد و سایر دردهای بدن بسیار اثربخش می باشد در این بخش یکسری حرکات که در ارتباط درمان آرتروز کمر با ورزش می باشد را به شما آموزش می دهیم.

 خم کردن زانو

برای درمان آرتروز کمر با ورزش یکی از بهترین ورزش ها خصوصا هنگام بلند شدن از رختخواب،خم کردن زانو است این ورزش به  گرم کردن ستون فقرات کمک می کند. جهت انجام این ورزش می توانید به مدت چند ثانیه هر دو زانوی خود را به سمت قفسه سینه کشیده و سپس رها کنید. در این حرکت چانه خود را به قفسه سینه نزدیک کنید. این حرکت را هر روز در 3 ست 10 ثانیه ای انجام دهید.

حرکت گربه- سگ

برای درمان آرتروز کمر با ورزش، حرکت گربه – سگ نیز بسیار مفید است. این حرکت سبب تقویت عضلات در قسمت کمر و شکم می شود. روش تمرین به اینصورت است که روی زمین بر روی دو زانو و دو دست خود بنشینید و دستان خود را درست در زیر شانه‌های قرار دهید.در این هنگام کمر خود را گرد کرده به سمت بالا حرکت کنید و نافتان را به داخل بفشارید سپس 5 ثانیه در این حرکت بمانید. بعد از آن کمر را گود کنید و سر را بالا ببرید. در این حالت هم حدود 5 ثانیه بمانید. این حرکت در طول روز زمانی که احساس خستگی در ناحیه کمر می کنید بسیار مفید است.

 تیلت لگن

از دیگر حرکات جهت درمان آرتروز کمر با ورزش، تیلت لگن می باشد. در این حرکت روی زمین دراز بکشید و زانو ها را بر روی زمین بطور عمود بر زمین قرار بدهید سپس کمر را به زمین فشار دهید بعد از آن لگن را متقبض کرده و کمر لگن را از روی زمین بلند کنید سپس شانه ها را رول کرده به سمت داخل ببرید در این حرکت اگر بتوانید دستهای خود را از داخل به هم بگیرید بسیار خوب است. این حرکت را در هنگام صبح که از خواب بیدار می شوید و یا در طول روز که اساس سنگینی و خستگی در ناحیه کمر می کنید می توانید انجام دهید.   

  بهترین روش درمان آرتروز کتف

ورزش کاسه صدف

در این حرکت به پهلو دراز بکشید و عضلات پایین شکم خود را منقبض کنید و نفس آرام بکشید سپس زانوی بالایی را بلند کنید تا شکلی شبیه به صدف ایجاد شود بدون اینکه کمر خود را خم کنید زانوی خود را با آرامی پایین بیاورید. سپس این حرکت را با پای دیگر انجام دهید. انجام دادن این ورزش سبب تقویت عضلات ستون فقرات، شکم و زانو می شود.

 ورزش برای تقویت گلوتئوس

برای انجام این ورزش در حال که بر روی شکم خوابیده اید برای محافظت از کمر یک بالش را در زیر لگن خود قرار دهید سپس باسن خود را منقبض کرده و یکی از پاها را به آرامی از روی زمین بصورت صاف و کشیده بلند کنید بعد از 5 ثانیه  پا را بر روی زمین گذاشته و این حرکت را با پای دیگر انجام دهید. انجام این ورزش سبب تقویت عضلات کمر، شکم و پشت ران می شود و از روش های درمان آرتروز کمر با ورزش می باشد.

سخن آخر

درمان آرتروز کمر با ورزش برای جلوگیری از کمر درد، و همچنین درمان آن بسیار حائز اهمیت است. البته روش های مختلفی برای درمان آرتروز کمر وجود دارد. از جمله درمان آرتروز کمر با طب سنتی، درمان آرتروز کمر با فیزیوتراپی، و البته در نهایت اگر این راه ها مفید واقع نشد درمان آرتروز کمر با جراحی نیز پیشنهاد می شود. بهتر است قبل از هر اقدامی با یک پزشک متخصص درد در این مورد مشورت کنید ما به شما دکتر شمس متخصص درد را پیشنهاد می دهیم. جهت مشاوره و وقت قبلی با این شماره تماس بگیرید:☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ ⭐⭐⭐⭐

درمان آرتروز

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس