تأثیر اوزون تراپی کمر در درمان دیسک کمر

اوزون تراپی کمر

اوزون تراپی کمر


اوزون تراپی کمر

ازون تراپی کمر روشی نوین در درمان دیسک کمر و مشکلات مربوط به درد در  این ناحیه است. دیسک کمر ( waist disk ) به عارضه‌ای گفته میشود که در اثر وارد شدن فشار زیاد یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر بالا رفتن سن یا عوامل دیگر ممکن در زندگی هر فرد رخ دهد. درد در ناحیه پشت بدن و پا مهم‌ترین عامل آگاهی از داشتن این عارضه است. هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود داشته که مهره‌ها به‌وسیله صفحات انعطاف‌پذیری به نام دیسک بین مهره‌ای از یکدیگر تشخیص داده می‌شوند.

دیسک بین مهره‌ای به‌موازات بالا رفتن سن، مایع موجود در خود را از دست داده و خشک می‌گردد. در نتیجه فشردگی دیسک اتفاق افتاده که این امر به نوبه خود می‌تواند باعث تخریب و تلاشی حلقه‌ی خارجی محکم دیسک شود. تخریب حلقه‌ی خارجی دیسک باعث می‌شود تا ترتیب هسته یا داخل حلقه امکان بیرون زدن از جایگاه خود و برجسته شدن را پیدا کند؛ به این عارضه بیرون‌زدگی دیسک کمر گفته میشود.

اوزون تراپی کمر تا حد بسیاری زیادی توانست بدون نیاز به عمل جراحی توسط پزشک متخصص این مشکل را بر طرف کند و به درمان دائمی این بیماری در اکثر افراد تحت درمان بینجامد.

اوزون تراپی کمر
اوزون تراپی کمر

گاز اوزون و اوزون تراپی کمر

اوزون یا «تری اکسیژن» (Trioxygen) مولکولی غیرآلی (معدنی) به فرمول شیمیایی و آلوتروپی از اکسیژن گفته می‌شود که دارای رنگ آبی کمرنگ و بویی تند است این آلوتروپ، پایداری کمتری از گاز اکسیژن در محیط دارد و از طریق نور ماورا بنفش و تخلیه الکتریکی در اتمسفر زمین شکل می‌گیرد. بیشترین غلظت این مولکول در لایه اوزون استراتوسفر شکل می‌گیرد و به میزان بسیار کمی در جو زمین وجود دارد.

  اوزون تراپی hpv

برای استفاده در ازون تراپی کمر این ماده از طریق دستگاه ازون‌ساز و با فناوری پلاسما تولید می‌شود. این دستگاه می‌تواند اکسیژن را تبدیل به اوزون در غلظت پزشکی و درمانی برای درمان بیمار نماید. ازون تزریق‌شده به بدن بیمار مجدداً به اکسیژن و رادیکال O تبدیل شده که این اتفاق  تأثیر فوق‌العاده‌ای در درمان برخی بیماری‌ها ازجمله درد کمر دارد.

علائم داشتن دیسک کمر و نیاز به اوزون تراپی کمر

  • پارگی دیسک کمر و دردی که در ضمن فعالیت بدتر و با استراحت درد آن کمتر می‌شود.
  • پارگی دیسک کمر و دردی که با سرفه، عطسه، نشستن، رانندگی کردن یا به جلو خم شدن زیادتر از حد معمول میشود.
  • پارگی دیسک کمر و کمردرد
  • پارگی دیسک کمر و درد باسن که سمت ران یا هر دو ساق پا درد شدیدی دارد.

شیوه‌های مختلف درمانی در اوزون تراپی کمر

روش‌های مختلفی برای انجام اوزون تراپی دیسک کمر است، که بسته به نظر متخصص بهترین نوع آن برای بیمار تجویز می‌شود. برای درمان دیسک کمر سه روش زیر انجام می‌شود

1-تزریق ازون مستقیم در بافت‌های فرد بیمار

اگر اوزون تراپی برای درمان عارضه یا مشکل وخیم انجام شود، گاز اوزون مستقیم در بافت آسیب‌دیده تزریق می‌گردد. گاز در پوشش محافظ به بدن بیمار تزریق می‌گردد.

2- تزریق اوزون به‌صورت درون وریدی

برای درمان اختلال‌های داخلی، مانند HIV، گاز اوزون با خونی که از بدن بیمار گرفته‌شده ترکیب می‌شود و در این حالت مجدد از طریق سرم به درون وریدهای بیمار تزریق می‌شود.

3-درون عضله

تزریق یکی از بهترین روش‌ها برای انتقال گاز ازون به بدن بیمار است در روش درون عضلانی این گاز از طریق ترکیب با آب استریل یا خون بیمار  به درون عضله فرد بیمار تزریق می‌گردد.

  اوزون تراپی پوست چه فوایدی دارد ؟

مزایای درمان به روش اوزون تراپی کمر

1-درمان سرپایی بدون نیاز به بی‌هوشی

2-مدت‌زمان درمان بسیار کوتاه و بدون درد با بی‌حسی

3- پایین بودن هزینه این درمان به نسبت جراحی

4-مدت‌زمان بهبود بسیار کوتاه‌مدت

5-بدون عوارض جانبی

6-  اوزون تراپی کمر و خاصیت ضد باکتریال آن

7-باعث تخریب سلول‌های ماتریکس دیسک و در نتیجه طبق مطالعات پس از چند هفته از درمان سبب  جایگزینی فیبروز و کوچک شدن دیسک بیرون زده خواهد شد.

8- اوزون تراپی باعث بهبود گردش خون(میکروواسکولاسیون) و رسیدن بهتر اکسیژن به ریشه‌های عصبی در کمر شده که به علت هیپوکسی و فشار دیسک درد را در کمر ایجاد می‌کنند.

9-استفاده ا ازون تراپی در ابن نوع درمان به دلیل خاصیت ضدالتهابی اوزون

10-روشی غیر تهاجمی در درمان دیسک کمر به نسبت سایر روش‌ها است.

11-نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان نخواهد بود.

اوزون تراپی کمر

مراحل انجام اوزون تراپی کمر

بعد از اینکه بیمار با تشخیص پزشک متخصص برای این نوع درمان انتخاب شد بیمار به اتاق عمل مجهز به دستگاه سی ـ آرم برای انجام تصویربرداری با اشعه ایکس برای مشخص کردن دیسک‌های مشکل‌دار برده میشود.

بعد از مشخص شدن دیسک‌ها و تعیین محل تزریق روی قسمت تعیین‌شده بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. سپس سوزن دیسکوگرافی وارد دیسک می‌شود.در نظر بگیرد که این فرایند کاملاً بدون درد و در هوشیاری کامل بیمار صورت می‌گیرد.

پس از آن که به کمک تصاویر سی ـ آرم گرفته شده از دیسک‌ها سوزن برای انجام عمل تزریق در جای مناسب قرار می‌گیرد عامل مخالف (ماده حاجب نسبت به اشعه) برای مشاهده معماری دیسک تزریق به این قسمت تزریق می‌شود که به این فرایند کار دیسکوگرام گفته می‌شود.

  4 عامل موثر بر هزینه اوزون تراپی در تهران

در ادامه فرایند اوزون تراپی کمر داروی بی‌حسی به داخل دیسک تزریق  و پس از یک دقیقه، گاز مخلوط اکسیژن و ازون گرفته شده از دستگاه تولید کننده اوزون، داخل دیسک تزریق می‌گردد.

این عمل زیر نظر یک متخصص خوب کاملاً ساده و بی‌خطر انجام می‌شود و کاملاً برای بیمار کم هزینه است و بسیاری از عوارضی که در جراحی‌ها و بی‌هوشی‌ها برای بیمار صورت اتفاق می‌افتد در این درمان به‌ندرت پیش خواهد اما. نتایج حاصله از این نوع درمان تا حدود 75 درصد با موفقیت صورت گرفته است .

بعد از انجام اوزون تراپی کمر اگر بدن بیمار به یک جلسه تزریق اوزون واکنش مثبت نشان داد دیگر نیاز به تکرار جلسات درمان نیست اما اگر میزان واکنش به حد مطلوب نباشد تزریق تکرار خواهد شد تا نتیجه دلخواه حاصل شود. در نتیجه تعداد جلسات تزریق بسته به میزان پاسخگویی بدن بیمار به تزریق این گاز دارد و با برطرف شدن مشکل بیمار جلسات درمان خاتمه پیدا می‌کند و فقط لازم است هر چند وقت یک بار برای حفظ نتایج درمان این پروسه تکرار گردد.

اوزون تراپی

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با دکتر شمس