بهترین راه جلوگیری از گردن درد هنگام مطالعه چیست؟

بهترین راه جلوگیری از گردن درد هنگام مطالعه چیست؟

بهترین راه جلوگیری از گردن درد هنگام مطالعه چیست؟


گردن درد هنگام مطالعه

همه افرادی که اهل مطالعه فراوان و کار با کامپیوتر برای ساعات طولانی هستند گردن درد هنگام مطالعه را تجربه کرده اند. یکی از علت های گردن درد در هنگام مطالعه، وزن بالای سر و فشار آن بر روی گردن می باشد. وزن سر انسان پنج کیلوگرم است. مهره‌های بالایی ستون فقرات به همراه ماهیچه‌های اطراف آن وظیفه تحمل این وزن سنگین را عهده دار می باشند.

زمانی کمترین وزن بر روی گردن ایجاد می شود که سر بصورت عمودی بر روی گردن قرار بگیرد در این حالت بطور مساوی وزن میان ماهیچه‌ها و مهره‌ها تقسیم می‌گردد، در صورتی فشار وزن سر روی گردن زیاد می شود که  برای مدت طولانی سر در وضعیتی متفاوت و خمیده به جلو قرار گرفته باشد..

در این مقاله از سایت مطب درد دکتر شمس شما را با گردن درد هنگام مطالعه و علت و درمان گردن درد در این موقع آشنا می کنیم. امیدواریم با مطالعه مقاله حاضر بتوانید بهترین راهکار را جهت برطرف کردن گردن درد هنگام مطالعه انتخاب نمایید. در ادامه به علت های مواجه شدن با گردن درد می پردازیم.

نحوه نشستن صحیح حین مطالعه برای پیشگیری از درد گردن، شانه و کمر - کلینیک و مرکز دکتر سلمان فلاح متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان
بهترین راه جلوگیری از گردن درد هنگام مطالعه چیست؟

علل گردن درد چیست؟

گردن درد در هنگام مطالعه از سری گردن درد هایی است که افراد با آن مواجه می شوند. بطور کلی گردن درد در اثر  کشیدگی یا وارد آمدن فشار بر عضلات گردن ایجاد می شود. البته علت های متداولی برای بروز این مشکل وجود دارد از جمله:

 • خم‌ شدن بر روی میز و نشستن پشت آن در صورتی که گردن در حالت مناسبی از بدن  قرار نگرفته باشد باعث بروز گردن درد هنگام مطالعه می شود..
 • در وضعیت غیرمناسب کاری را انجام دادن یا تلویزیون نگاه کردن بطوریکه سر جلوتر از بدن قرار گیرد.
 • استفاده از صفحه کامپیوتری که بیش از حد بالا یا پایین است.
 • در وضعیت ناصحیح خوابیدن ، فشار زیادی به گردن وارد می کند. بنابراین استفاده از بالش بلند یا خیلی سفت ممنوع است.
 • آسیب دیدن گردن در ورزش معمولا به دلیل پیچ‌ خوردگی یا فشار روی عضلات گردن می باشد پس مراقبت فراوان در زمان ورزش کردن و عدم فشار بر روی گردن در این هنگام جزو ضروریات است  .
 • از دیگر علت های گردن درد مبتلا شدن به مننژیت یا فتق دیسک بین مهره‌ای آرتریت و فیبرومیالژی می باشد.
  12 مورد از دلایل درد گردن و درمان آن چیست؟

وضعیت مناسب مطالعه برای جلوگیری از گردن درد

اگر در هنگام مطالعه در وضعیت خوبی نباشید دچار گردن درد هنگام مطالعه می شوید. در یک پوزیشن مناسب هنگام مطالعه قرار گرفتن به این معنی است که گردن و سر و ستون مهره ها همگی در یک خط باشند و فشاری بر روی آنها وارد نشود. اگر موارد گفته شده بدرستی اجرا شود هم در هنگام مطالعه و هم مواردی دیگر دچار گردن درد نخواهید شد.

 • ایجاد سلامت در ستون فقرات
 • عدم فشار بر عضلات گردن در حین ورزش
 • جلوگیری کردن از ساییدگی مفاصل و عضلات
 • عدم فشار بر روی عضلات و عدم استفاده بیش از حد از عضله مورد نظر

بهترین حالت‌های نشستن  

بهترین حالت نشستن بستگی فراوانی به نوع صندلی، قد و قامت فرد و همچنین  فعالیتی که شخص در حال انجام دادن آن است ، دارد.

رعایت مطالب زیر می تواند شما را از دچار شدن به گردن درد هنگام مطالعه مصون نگه دارد.

 • در هنگام نشستن پاها را صاف نگه داشته یا آنها را روی زمین قرار دهید
 • در هنگام نشستن از انداختن زانو ها یا مچ پاهای خود بر روی یکدیگر جلوگیری کنید.
 • فاصله بین پشت زانوها و صندلی کمی فاصله دهید.
 • زانوها را در خط لگن و یا کمی پایین تر از آن قرار دهید.
 • مچ پا را  جلوی زانوها قرار دهید.
 • هنگام نشستن شانه ها را آرام کنید.
 • بازوها و زانوها را موازی زمین نگه دارید
 • بدون فشار آوردن به گردن به جلو بصورت صاف و عمود بنشینید.
 • پشت خود را به صندلی تکیه داده و یا در ناحیه کمر، از کوسن استفاده کنید.
 • به ازای هر 1 ساعت نشستن، 10 دقیقه استراحت کنید . از زیاد نشستن به مدت طولانی بپرهیزید.
  بهترین درمان گردن درد بعد از خواب چیست؟

ورزش کردن حین مطالعه

برای عدم دچار شدن به گردن درد هنگام مطالعه می توانید بلند شوید کمی راه بروید تا عضلات بدنتان ریلکس گردد از طرفی هم با این کار به  بدن و مغز خود استراحت بدهید. برای انجام ورزش می توانید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • انجام ورزش چشم: کانون تمرکز خود را به نقطه دیگری ببرید بعد از آن  چشم‌های خود را ماساژ داده یا می توانید یا کف دست‌های خود را روی چشم ها بگذارید. این کار باعث عدم ضعیف شدن و همچنین آرام شدن چشم می شود.
 • ورزش پشت میز: انجام ورزش در پشت میز شما را از گردن درد هنگام مطالعه و همچنین دیگر دردهایی مثل زانو درد و کمر درد و لگن درد درو می کند. به عنوان مثال دادن کشش به بازوها، چرخاندن گردن یا لگن همچنین خم شدن و کف دست ها را به زمین رساندن..
 • انجام ورزش دست برای افرادی که  زیاد  تایپ می کنند و یا می نویسند نیز می تواند از بروز مچ درد جلوگیری کند برای این کار هر ۲۰ دقیقه یک بار انگشتان خود را مشت و رها کنید و یا شانه های خود را بالا برده و پس از 5 ثانیه پایین بیاورید.

وضعیت میز

با استفاده از یک میز مناسب، مطالعه کردن برای شما لذت بخش می شود. به عنوان مثال می‌‌توانید میز خود را در شرایطی قرار دهید که درب اتاق پشت شما باشد.

بهترین حالت قرار گرفتن در پشت میز زمانی است که شما روبروی پنجره قرار گرفته باشید در این حالت نور مستقیما به صفحه کامپیوتر شما برخورد نمی کند تا شما را مجبور کند گردن و حالت بدن خود را تغییر دهید.

  12 مورد از دلایل درد گردن و درمان آن چیست؟

جمع بندی

گردن درد هنگام مطالعه برای افرادی که به مدت طولاتی در حال خواندن، نوشتن و مطالعه کردن پشت میز هستند ایجاد می شود. البته با تدابیری می توانید از این عارضه جلوگیری نمایید. در این مقاله به طور مفصل در مورد این موضوع پرداخته شده است. در صورت طولانی شدن درد گردن می توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید. ما به شما مطب درد دکتر شمس را پیشنهاد می کنیم. دکتر شمس متخصص درد شما را به بهترین نحو راهنمایی کرده و گردن دردتان را درمان می نماید. جهت مشاوره و ویزیت با این شماره تماس بگیرید.☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ ⭐⭐⭐⭐

گردن درد

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس