کامل ترین روش درمان آرتروز ستون فقرات

سریعترین روش درمان آرتروز ستون فقرات

سریعترین روش درمان آرتروز ستون فقرات


درمان آرتروز ستون فقرات

درمان آرتروز ستون فقرات امری محال نشدنی نمی باشد بلکه امروزه روش های متعددی جهت برطرف کردن این عارضه بوجود آمده است. هانطور که می دانید انواع زیادی از آرتروزها به دنبال کمر درد، گردن درد، لگن درد و دیگر دردهای بدن وجود دارد که تا به الان با پیشرفت علم راههای زیادی برای پیشگیری و حتی درمان آن پیشنهاد شده است. یکی از مشکلات عدیده ای که افراد در سنین مختلف با آن مواجه هستند درد کمر و آرتروز ستون فقرت است. در این مقاله از سایت مطب درد دکتر شمس شما را با درمان این عارضه و همچنین علائم و علت بوجود آمدن آن آشنا می کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب آورده شده در این مقاله بتوانید بهترین راهکار را جهت برطرف کردن درد ناشی از آرتروز ستون فقرات انتخاب نمایید.

آرتروز ستون فقرات

بیماری استئوآرتریت یا آرتروز ستون فقرات عارضه‌ای است که در آن تخریب غضروف‌های محافظ صورت می گیرد و در طی آن فرد دچار درد و تورم در قسمت ستون فقرات خود می شود. گاهی در این بیماری استئوفیت یا خارهای استخوانی در قسمت ستون فقرات تشکیل می شود و این مساله باعث ناراحتی و احساس درد در فرد در زمان فعالیت های روزمره، لباس پوشیدن، پیاده روی و غیره می شود. شما با داشتن مدیریت در نحوه زندگی روزمره می توناید بهترین پیشگیری و درمان آرتروز ستون فقرات را داشته باشید.

نتیجه تصویری برای آرتروز ستون فقرات
سریعترین روش درمان آرتروز ستون فقرات

علائم آرتروز ستون فقرات

آرتروز ستون فقرات معمولا با احساس درد و خشکی در ابتدای روز و در زمان بلند شدن از خواب شروع می شود. در طول روز فرد بیمار آنچنان احساس بدی ندارد ولی هرچه به سمت شب نزدیک می شویم درد و ناراحتی بیشتر می شود. در صورت عدم درمان آرتروز ستون فقرات این بیماری رفته رفته بدتر و شدید تر می گردد بطوریکه تحمل درد آن برای فرد غیرممکن می شود.

  5 درمان خانگی آرتروز زانو

بطوریکه در این حالت به دلیل تنگ شدن کانال نخاعی ریشه‌های عصب و یا نخاع تحت فشار قرار می‌گیرد. بنابراین در اثر التهاب بوجود آمده و همچنین ایجاد خارها یا زائده‌های استخوانی منفذهای مهره‌ها درون ستون فقرات کوچکتر شده و این مساله باعث فشرده شدن اعصاب نخاعی می گردد. فشار وارد شده بر روی اعصاب نخاع اگر ناحیه گردن را درگیر کند سبب احساس درد، بی‌حسی، گزگز در شانه ها و بازوها شده و اگر بر روی کمر اثر بگذارد، درد و یا ضعف، گزگزو بی‌حسی را در قسمت پا، باسن و کف پا ایجاد می کند. در کل آرتروز ستون فقرات علائم زیر را دارد:

  • عدم تعادل
  • بی حسی در قسمت شانه یا گردن
  • ایجاد سردرد در قسمت پشت سر
  • ایجاد مشکل در زمان بلع کردن
  • ایجاد سوزش و گز گز در انگشتان، دستها و بازوها
  • احساس سنگینی در گردن یا شانه بخصوص در زمان بیداری شدن از خواب

با توجه به علائمی که گفته شد در قسمت بعدی درمان آرتروز ستون فقرات بدن جراحی و همچنین با جراحی گفته می شود.

درمان آرتروز ستون فقرات بدون جراحی

با استفاده از روش های درمانی می توان شدت پیشرفت بیماری را کنترل کرد. جای امیدواری است که اکثر افرادی که به بیماری استئوآرتریت ستون فقرات دچار می شوند با روش هایی غیر از جراعی بهبود پیدا می کنند. از جمله این روش ها عبارتند از:

درما آرتروز ستون فقرات با استراحت کردن

در این زمان استراحت  1 تا 3 روزه برای بیمار تجویز می شود. دقت کنید پزشک متخصص بیشتر از این زمان را به دلیل مواجه شدن بیمار با ایجاد لخته های خونی در پاها تجویز نمی کند.  

  موثرترین درمان آرتروز گردن با ورزش

دارو درمانی

  • قبل از دارو درمانی معمولا بهتر است سابقه فرد بیمار، استفاده از داروهای خاص و چگونگی سبک زندگی وی توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.
  • از جمله داروهای استفاده شده در این بیماری  که درد را کاهش می دهد استامینوفن  می باشد که عوارض جانبی به نسبت ناچیزی دارد البته این دارو تاثیری بر کاهش التهاب بوجود آمده  ندارد.
  • دسته دیگر داروها، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که در زمان ایجاد درد خفیف تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، آسپیرین، ایبوپروفن،  ناپروکسین از جمله این داروها می باشند.

استفاده از کرم ها

کرم ها، اسپری های ضد درد، ژل ها نیز می تواند به طور مستقیم بر روی عضلات اطراف ستون فقرات اثر بگذارد و درد را کاهش دهد.

بریس

استفاده از بریس ها نیز در درمان آرتروز ستون فقرات و کم کردن درد اثر دارد بطوریکه می توان بطور موقت و حدود یک هفته و نه بیشتراز بریس استفاده کرد ولی استفاده از آن برای مدت طولانی بدلیل ضعیف شدن عضلات ستون فقرات تجویز نمی شود.

فیزیوتراپی

بکار بردن فیزیوتراپی و درمان ستون فقراتمی توناد راه درمانی دیگری باشد که معمولا توسط پزشک پیشنهاد می گردد. فیزیوتراپی باعث تقویت عضلات اطراف کمر و ستون مهره ها شده و درد را کاهش می دهد.

درمان دستی

درمان دستی نیز یکی دیگر از راه های درمان آرتروز ستون فقرات است. در این روش  به جای استفاده از دارو یا عمل جراحی از روش هایی مثل ماساژ، اصلاح سبک زندگی، سرما درمانی و گرمادرمانی و همچنین امواج مافوق صوت استفاده می شود.

  بهترین روش درمان آرتروز کمر بدون جراحی

تزریق استروئید

بکارگیری از تزریق برای درمان آرتروز ستون فقرات نیز از دیگر روش های درمانی می باشد. با تزریق استروئید مشکل ورم در اطراف ستون فقرات کاهش می یابد و به دنبال آن سفتی و درد کمر کمتر می شود. با کمک تزریق اسید هیالورونیک روان کردن مفاصل ایجاد شده و در این موقع مایع مفصلی شبیه سازی می شود.

ماساژ درمانی

روش دیگر درمان آرتروز، ماساژمی باشد این روش سبب کاهش درد، بهبود گردش خون در بدن و از بین بردن اسپاسم، گرفتگی عضلات و خشکی می شود. برای این کار حتما به شخصی که تجربه کافی داشته باشد مراجعه نمایید.  

طب سوزنی

راه دیگر برای کمک به تسکین درد طب سوزنی می باشد. در این روش سوزن های ریز به نقاط مختلف بدن وارد می شود. طب سوزنی منجر به بهبود فرآیند تولید مواد شیمیایی خاص در بدن شده و باعث کاهش درد بیمار می شود.

 درمان آرتروز ستون فقرت با عمل جراحی

برای درمان این بیماری تعداد کمی از بیماران نیاز به عمل جراحی دارند. بنابراین ابتدا پزشک با بکارگیری از روش های درمانی غیر جراحی سعی می کند مشکل بیمار را برطرف کند. در این موقع مراجعه به متخصص درد می تواند بسیار مفید واقع شود. ما به شما مراجعه به مطب درد دکتر شمس را پیشنهاد می کنیم. دکتر شمس متخصص درد و بسیار خبره و با تجربه در زمینه مشکلات درد های ناشی از آرتروز خصوصا درد کمر، درد لگن و سایر دردهای بدن می باشد. تلفن تماس با مطب درد ☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ ⭐⭐⭐⭐

درمان آرتروز

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس