5 روش درمان درد عصبی لگن یا درد سیاتیک چیست؟

بهترین روش درمان درد عصبی لگن یا درد سیاتیک چیست؟

بهترین روش درمان درد عصبی لگن یا درد سیاتیک چیست؟


درد عصبی لگن چیست؟

درد عصبی لگن  یا درد سیاتیک از درد های بسیار شایعی است که معمولا افراد از سن 30 تا 50سالگی به آن دچار می شوند. این مشکل از یک درد خفیف آغاز شده و به مرور زمان شدت می گیرد و موجب ناتوانی و از کارافتادگی فرد می گردد. این درد با احساس سوزش، خارش و ضعف در ناحیه لگن و پاها همراه است. در مورد سیاتیک باید گفت که سیاتیک عصبی است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر حرکت خود به شاخه های مختلفی تقسیم می شود. این درد موجب پا درد و کمر درد و لگن درد می شود.

آوردن هر فشار مضاعفی بر روی این عصب باعث پخش شدن آن در کل طول می گردد. این درد از انتهای کمر به باسن، پشت ران و در ساق پا و انگشتان پا حس می گردد. درد سیاتیک حتی در زمان هنگام نشستن و برخاستن بروز عطسه یا سرفه شدید می شود.

درد سیاتیک یا خیلی خفیف است و فرد را دچار مشکل نمی کند و یا به قدری شدید و طاقت فرساست که فرد حتی نمی تواند روی پای خود بایستد چه برسد به اینکه کارهای روزمره خود را انجام دهد. از عوامل بوجود آورنده درد عصبی لگن، چاقی، بد نشستن و بد راه رفتن، ورم چرکین، ایجاد لخته خون یا تومور و اختلالات مربوط به عصب می باشند.

  در زنان لگن درد نشانه چیست؟ بیان 10 مورد

در ادامه مقاله به توضیحات مفصل تری در مورد علائم ، نحوه تشخیص و همچنین درمان درد عصبی لگن می پردازیم. امید است با مطالعه این نوشته از سایت مطب درد دکتر شمس به بهترین راهکار جهت مقابله با این بیماری برسید.

علائم درد عصبی لگن چیست؟

شایع ترین علائم درد عصبی لگن عبارت است از:

  • وجود درد از انتهای کمر تا باسن و کشیده شدن آن تا قسمت پشتی یکی از پاها
  • وجود درد از پشت باسن تا قسمت پایین پا
  • بی حس شدن شدید در قسمت پاها
  • ایجاد ضعف شدید

با توجه به شباهت بیماری درد عصبی لگن با دیگر بیماری ها، لازم است که همیشه برای تشخیص صحیح بیماری از پزشک متخصص کمک بگیرید. در ادامه مقاله به تشخیص این بیماری توسط پزشک می پردازیم.

دکتر شمس: درمان کمر درد عصبی
بهترین روش درمان درد عصبی لگن یا درد سیاتیک چیست؟

تشخیص درد عصبی لگن توسط پزشک

  • بررسی سوابق پزشکی انجام دادن معاینات فیزیکی
  • استفاده از اشعه ایکس و تهیه تصاویری از بافت‌ داخلی بدن، استخوان‌ها
  • و ثبت فعالیت های الکتریکی عضله (EMG و NCS)استفاده از روش و ونهایتا تحلیل امواج الکتریکی در ماهیچه‌های بدن

روش های درمان درد عصبی لگن

روش های مختلفی برای درمان درد عصبی لگن یا درد سیاتیک وجود دارد از جمله این روش ها خانگی است و شامل انجام نرمش های سبک، استفاده از قرص و آمپول شل کننده عضلات و التیام دهنده درد می باشد. در قسمت زیر به طور کامل به هریک از این ها می پردازیم.

داروهای ضد التهاب غیر استروئید

مصرف این داروها موجب کم کردن تورم و آرام کردن درد بیمار مبتلا به سیاتیک می شود می شود. این داروها شامل آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن می باشد.

استفاده از داروهای شل کننده عضلات

این داروها همچون متاکاربامول منجر به کاهش درد می شود.

  بیان 4 نکته در مورد لگن درد

سرد و گرم کردن محل درد

ابتدا حدود 20 دقیقه از کیسه های یخ برای کاهش درد و تورم استفاده کنید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. سپس چند روز به مدت 20 دقیقه از کیف آب گرم یا پد گرم کننده استفاده نمایید. بعد ببینید کدام یک درد شما را بهتر تسکین می دهد.

انجام ورزش های کششی سبک

شما می توانید از فیزیوتراپ یا پزشک حرکات کششی مناسب را یاد بگیرید. سپس درحدی که درد نداشته باشید آنها را به آرامی انجام دهید.

استفاده از آمپول

استفاده از آمپول جهت کاهش درد به 4 صورت امکان پذیر است، از راه شیاف، تزریق عضلانی، تزریق وریدی و از راه خوراکی. از طرفی اثر داروهای عضلانی و وریدی بیشتر از آمپول های شیافی و خوراکی می باشد.

داروهایی به شکل آمپول تهیه شده است و از طریق عضلانی یا وریدی می توانند وارد بدن شود ،اثر آنها بیشتر از داروهای خوراکی یا شیاف است.

بنابراین آمپول ها حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود. در راس این آکپول ها استروئید می باشد که دارویی کورتونی است و به آن آمپول های شیری نیز می گویند. مثل متیل پردنیزولون، تریامسینولون و بتامتازون که معمولاً بصورت عضلانی تزریق می گردند. در بیمارانی که مبتلا به بیماری های معده ، قلبی ، فشار خون و دیابت هستند باید تزریق آمپول وریدی بدلیل مشکلاتی که در بدن ایجاد می کند با احتیاط فراوان مصرف شود. یکی دیگر از این آمپول ها، تتراکوزاکتاید است که گاهی باعث حساسیت های شدید می شود.

آمپول دیکلوفناک نیز داروی دیگر است و تقریباً عوارض آنها شبیه عوارض قرص های کورتونی می باشد و باعث بالا رفتن فشار خون ، ایجاد زخم معده یا خونریزی گوارشی می گردد و قند خون را بالا نمیبرد. دسته سوم آمپول متوکاربامول است. این دارو باعث شل کردن عضلات می شود و اثر آن از قرص آن سریعتر است .گروه چهارم داروهای مخدر و از ترکیبات تریاک می باشند. ولی به دلیل اعتیاد آور بودن در منازل جهت درمان کنار گذاشته شده است. کاربرد آن در بیمارستانها پس از عمل جراحی است. آمپول مورفین ، پتیدین و ترامادول و آمپول کدئین از جمله اینهاست.

  5 درمان افتادگی لگن را بیاموزید

پرگابالین یا لیریکا این دارو نیز برای درمان درد عصبی لگن و درد سیاتیک استفاده می شود است. این دارو نیز اولین بار برای درمان بیماری تشنج و صرع استفاده می شده  اما بعدها پزشکان متوجه اثرات ضد درد آن نیز شدند. از عوارض این دارو، سرگیجه ، خواب آلودگی، دوبینی است پس بهتراست که شبها مصرف شود. مصرف این دارو در دوران شیردهی و حاملگی باید با احتیاط انجام گیرد.

بهترین قرص برای درد عصبی لگن چیست؟

این قرص ها 3 نوع مختلف هستند. اول قرص های ضد التهاب، دوم قرص های شل کننده عضلات و سوم قرص هایی که با استفاده از آنها انتقال درد کمتر می شود. در ایران بهترین این قرص ها شامل دیکلوفناک یا ملوکسیکام بروفن استاین می باشد.

نتیجه

در این مقاله به درد عصبی لگن که افراد زیادی درگیر آن هستند پرداختیم. در مورد علائم و راه های درمان آن با استفاده از روش های مختلف صحبت کردیم. قبل از هر گونه تصمیم در مورد درمان این بیماری حتما با پزشک متخصص درد مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از درمان بگیرید ما به شما مطب درد دکتر شمس را پیشنهاد می کنیم. جهت مشاوره با این تلفن تماس بگیرید.☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎

لگن درد

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس