6 علت لگن درد در بارداری چیست؟

مهمترین علت لگن درد در بارداری چیست؟

مهمترین علت لگن درد در بارداری چیست؟


آیا در مورد لگن درد در دوران بارداری اطلاعاتی دارید؟

آیا از علت و درمان آن آگاهی دارید؟

اصلا برای درمان لگن درد در بارداری چه دانشی را باید بیاموزید؟

برای دریافت پاسخ سوالات بالا نکاتی پیرامون لگن درد وجود دارد که ما آن را در سایت مطب درد دکتر شمس برای شما مطرح می کنیم تا با رسیدن به یک حد از دانش نسبی در این زمینه بهترین روش را برا درمان لگن درد در این دوران انتخاب نمایید.ابتدا باید تعریفی از لگن درد در دوران بارداری داشته باشید.

در بارداری دردهای و سختی های خاصی مطرح است و با توجه به وضعیت بدنی هر خانم، شدت این سختی ها متفاوت است. یکی از متداول ترین این دردها، لگن درد است که معمولا در 3 ماه ابتدای بارداری ایجاد می شود و در برخی دیگر هم در 3 ماه دوم بارداری صورت می پذیرد.

این درد معمولا شدید نیست و با درایت و مدیریت صحیح می تواند رفع شود.علت های متفاوتی در دردر لگن در بارداری ذکر شده که از علائم عمده آن می توان به ایستادن در مدت زیاد، تغییرات هورمونی و انجام فعالیت های دشوار نام برد. این درد دارای علائم مختلفی است از جمله:

  • ایجاد درد در ناحیه لگن و کشاله‌ ران
  • درد فراوان در ناحیه جلوی لگن
  • درد در داخل ران‌ها و بین پاها
  • احساس درد در پشت کمر

حال که یک شمای کلی از این موضوع دریافت کردید برای رسیدن به پاسخ سوالات مطرح شده و همچنین تصمیم گیری جهت درمان این مساله مقاله حاضر را با دقت مطالعه نمایید.

  5 روش درمان درد عصبی لگن یا درد سیاتیک چیست؟
علت درد و فشار واژن در بارداری چیست؟ آیا درمان می شود؟ | دکتر چک
مهمترین علت لگن درد در بارداری چیست؟

علت لگن درد در بارداری چیست؟

در مورد علل لگن درد تحقیقات زیادی صورت گرفته که در زیر به کلیات آن پرداخته می شود.

آزاد شدن هورمون ریلکسین

هورمون ریلکسین یکی از هورمون اصلی در دوران بارداری می باشد که وظیفه آن نرم کردن همه مفاصل و ماهیچه های بدن است و با ترشح آن بدن ریلکس و آرام می شود این هورمون باعث لگن درد در بارداری می شود.

درد سیاتیک

در بدن عصبی به نام سیاتیک وجود دارد که از پایین کمر تا انگشتان پا کشیده شده است. در هنگام بارداری فشار بر روی این اعصاب بدلیل بزرگی رحم باعث  احساس سوزش در لگن، بی حسی، درد در ناحیه ران و باسن می شود .با بروز این درد برای اینکه به علائم جدی تری دچار نشوید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.این مساله نیز منجر به لگن درد در دوران بارداری می گردد.

درد رباط گرد

درهنگام بارداری در قسمت ناحیه لگن، کشاله ران و ناحیه شکم، این درد بصورت حالت تپش مانند بروز می کند افزایش این درد با هرگونه تغییر یا حرکت نوزاد، افزایش می یابد.

پوکی استخوان موقت

گاهی در 3 ماهه دوم یا سوم بارداری پوکی استخوان بروز می کند که این نیز از دیگر از دلایل بروز لگن درد در بارداری می باشد.

در این حالت در قسمت بالایی ران ، استخوان از میان می رود و این مساله باعث درد فراوان در مفصل ران می شود .

  در زنان لگن درد نشانه چیست؟ بیان 10 مورد

افزایش وزن

در دوران بارداری بدلیل داشتن اضافه وزن، فشار وارده  بر روی لگن زیاد می شود و این مساله باعث ایجاد تغییر در وضعیت لگن و نهایتا درد در لگن در زمان بارداری می گردد.

تغییرات فیزیکی

در طول دوران بارداری تغییرات فیزیکی هم باعث بروز درد لگن خواهد شد. زیرا در این دوران رحم بزرگ واستخوان های لگن نرم می شوند.

در ادامه این موضوع ، یکی از علائم  لگن درد در بارداری را می توان قرار گرفتن نامناسب بدن در زمان ایستادن یا نشستن نام برد زیرا در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری چون بدن در تعادل نیست و در این حالت بدلیل قرار گرفتن بدن درموقعیت نامناسب، سیستم بدن می تواند منجر به لگن درد شود. به دلیل فشار وارد شده  بر روی لگن و لگن خاصره مرکز ثقل شما تغییر می کند، و این موضوع خود می تواند باعث درد لگن شود .

درد لگن در بارداری و جنسیت | آیا بین درد کشاله ران و جنسیت جنین رابطه ایی  وجود دارد؟
مهمترین علت لگن درد در بارداری چیست؟

درمان لگن درد در بارداری

در قسمت زیر به راه های درمان لگن درد می پردازیم:

استفاده از طب فیزیکی و توان‌بخشی

از آنجایی در طول بارداری 80% از زنان دچار درد کمر و لگن درد می‌شوند بنابراین در طول بارداری استفاده از طب فیزیکی و توان‌بخشی  راهی مؤثر برای کاهش  درد لگن و ورم پا در بارداری است.

وقتی بر روی مفصل ساکروایلیاک (باسن) تمرکز شده و آنها تقویت گردند لگن درد در بارداری نیز کاهش می یابد. در هنگام انجام توان‌بخشی، تعادل لگن بهبود یافته و بنابراین این مساله موجب کاهش فشار وارده بر ستون مهره‌ها و خصوصاً مفاصل می شود.

  بیان 4 نکته در مورد لگن درد

همچنین با استفاده از متخصص حاضر یک برنامه ماساژ دوران بارداری تنظیم می شود بطوریکه این کار باعث تسکین دردهای زنان باردار می گردد. با دادن ماساژ در دوران بارداری تمامی عضلات رها شده و این کار باعث کم شدن استرس‌ مادرو بروز احساس خوشایندی می شود.

با انجام متدهای فیزیوتراپی درد کاهش و عملکرد بهبود عضلات و پایداری آنها تضمین می گردد.

نتیجه گیری

همانطور که در قسمت بالا گفته شد درد لگن در بارداری از جمله دردهای رایجی است که در مواقع بارداری در اکثر بدن خانم ها بروز می کند و علل و درمان های متفاوتی دارد. از علت های لگن درد در این دوران آزاد شدن هورمون ریلکسین، اضافه وزن، تغییرات فیزیکی بدن، پوکی استخوان موقت و درد رباط گرد می باشد. جهت درمان هم می توان از ماساژ و طب فیزیکی و توان بخشی استفاده نمود.

درمان و کاهش اینگونه از دردها توسط متخصصین درد امکان پذیر است بنابراین شماهنگام مواجه شدن با درد لگن در بارداری می توانید به بهترین متخصص ها در زمینه درد بدن مراجعه و از دانش آنها در جهت رفع این مشکل استفاده کنید . ما به شما کلینیک درد دکتر شمس را پیشنهاد می کنیم. ☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸

لگن درد

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس