بهترین درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری

بهترین درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری


گرفتگی عضلات پا در بارداری

در دوران بارداری اکثر خانم ها حتما با مشکل گرفتگی عضلات پا در بارداری و پا درد و کمر درد مواجه شده اند. اول از همه بهتر است با تعریف گرفتگی عضلات آشنا شویم. و سپس به درمان پا درد ناشی از آن بپردازیم. گرفتگی عضلات یا اسپاسم، درد شدیدی است که در اثر گرفتن ناگهانی عضله ایجاد می شود.

مثلا در زنان باردار یکی از عضلاتی که می گیرد عضله پا است بطوریکه این درد گاهی آنقدر شدی است که مادر را از کارهای روزمره باز می دارد.

در مورد گرفتگی عضلات پا باید گفت این گرفتگی به خاطر افزایش وزن در مادر صورت می گیرد. یکی دیگر از عضلات که در بارداری می گیرد عضله رحم می باشد. فرض کنید رحم توسط ورزش سنگین تحریک شود طبیعی است که در اثر این فشار ممکن است منقبض شده و گرفتگی شدیدی را در این ناحیه احساس نمایید.

اگر به این درد دچار شدی آن را جدی بگیرید و به پزشک معالج مراجعه نمایید زیرا این مساله پیامدهای جدی همچون خطر سقط چنین را به دنبال داد.

گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری - دلیل و درمان گرفتگی عضلات در حاملگی
بهترین درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات در بارداری

معمولا گرفتگی عضلات در بارداری از هفته چهارم شروع و تا زمان زایمان ادامه دارد. بدلیل تغییرات ایجاد شده در اندازه رحم گرفتگی عضلات در 3 ماهه اول بارداری ایجاد می گردد .

در 3 ماهه دوم بارداری نیز این درد و گرفتگی بدلیل بزرگ شدن اندازه رحم به اوج خود می رسد. در 3  ماهه سوم یعنی از انتهای ماه ششم تا ماه نهم، بروز گرفتگی عضله رحم نشان دهنده علامت زایمان می باشد.

زنان باردار اصولا در ابتدای بارداری، تجربه گرفتگی عضلات را دارند ؛بیشتر زنان باردار در طی 4 ماهگی سوزش سر دل دارند. از نشانه های حاملگی می تواند گرفتگی عضلات باشد زیرا در این ایام تخمک شما در دیواره رحم در حال جایگیری است.

  5 نکته در موضوع نارسایی مزمن وریدی چیست و چگونگی درمان آن

در زمان حاملگی زنان دچار خستگی و گرفتگی مداوم عضلات می شوند و این مساله باعث ناراحتی و کسالت مادران باردار می شود.

ما در این مقاله از سایت مطب درد دکتر شمس شما را با گرفتگی عضلات خصوصا گرفتگی عضلات در بارداری آشنا می کنیم و توضیحات خوب و جامعی را می دهیم.

امید است با مطالعه این مقاله مفیدترین اطلاعات را کسب کرده و همچنین بتوانید بهترین راهکار را جهت درمان گرفتگی عضلات در بارداری داشته باشید.

درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری

 جهت برطرف کردن گرفتگی عضلات در بارداری راه هایی وجود دارد که در این قسمت به معرفی آنها می پردازیم.

انجام حرکات کششی قبل از خواب

درست است که به طور کلی مطالعات علمی روی مشکلات ناشی از گرفتگی عضلات پا خیلی کم است ولی با این وجود از روی تجربه می توان به این موضوع پی برد که قبل از رفتن به رختخواب انجام  حرکات کششی عضلات پا می تواند برای پیشگیری از گرفتگی عضلات پا موثر باشد. روش انجام کار بدین گونه است که به اندازه یک دست باید روبه‌روی دیوار بایستیم، و دو دست را روی دیوار بگذاریم. بعد از آن  پای راست را به پشت پای چپ برده سپس زانوی پای چپ را به سمت جلو به مقدار کم خم نماییم. در این زمان  پای راست را صاف کرده و به طور کامل پاشنه پای راست را روی زمین قرار دهید. برای 30 ثانیه در این حالت بمانید دقت داشته باشید در این حالت کمر باید کاملا صاف و لگن در یک خط باشد و همچنین هیچ یک از پاها نباید به سمت داخل یا خارج باشند. بعد از 30 ثانیه که در این حرکت ماندید جای پاها را با هم عوض کنید.

انجام حرکات بدنی و داشتن تحرک

برای پیشگیری از گرفتگی عضلات انجام فعالیت های بدنی و منظم مفید می باشد. البته به شرط آنکه قبل از انجام هر برنامه ورزشی و بدنی در مورد خطرناک نبودن آن با پزشک یا ماما مشورت نمایید.

مصرف مکمل حاوی منیزیم

با توجه به مطالعات صورت گرفته مصرف مکمل منیزیم در دوران بارداری موجب پیشگیری از مبتلا شدن به گرفتگی عضلات می شود. البته باید قبل از مصرف این نوع مکمل حتما با پزشک یا ماما مشورت نمایید. در نظر داشته باشید مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم هم خالی از لطف نمی باشد. از جمله این خوراکی ها شامل غلات کامل (دارای سبوس)، حبوبات، خشکبار و مغزها می باشند.

  7 علت بیماری رینود چیست؟

نوشیدن آب به اندازه کافی

مصرف آب به اندازه کافی از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند. سعی کنید روزان 8 لیوان آب مصرف کنید. جهت نوشیدن اندازه آب حتما به رنگ ادرار خود توجه کنید. چنانچه ادرار بدون رنگ  یا به رنگ زرد روشن است این یعنی نوشیدن آب کافی بوده است. ولی اگر رنگ ادرار پررنگ است بنابراین این مساله یعنی شما آب کافی ننوشیده اید .

مصرف کلسیم به اندازه کافی

در بعضی از مطالعات صورت گرفته ، ارتباط مستقیمی میان مقدار کلسیم مصرفی در زنان باردار با گرفتگی عضلات گزارش شده است. مصرف روزانه هزار میلی گرم کلسیم برای همه زنان از جمله خانم‌های باردار لازم است. از جمله مواد غذایی حاوی کلسیم .

شیر و ماست و بروکلی، اسفناج و کلم  ( سبزی های دارای برگ سبز) می باشد.

از طرفی دیگر در تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است که یکی از علت های گرفتگی عضلات پا در بارداری وجود زیاد شدن وزن است. که از سه ماهه دوم بارداری شروع و تا انتهای ماه نهم ادامه دارد. این مساله با وارد کردن فشار از سمت رحم بر روی رگ های خونی که خون را به سمت پاها باز می گردانند تشدید می گردد.

درست است که گرفتگی ها به طور معمول در شب ها اتفاق می افتد ولی گاهی نیز این مساله ممکن است در روزها نیز اتفاق بیافتد. این مساله که مصرف کردن کلسیم و پتاسیم به میزان کم و یا جذب کم کلسیم بدلیل مصرف بالای فسفر ( در غذاهایی همچون نوشابه های گازدار و گوشت) سبب گرفتگی پا می گردد هنوز به طور علمی تایید نشده است. از آنجایی که در صورت کمبود کلسیم در زمان بارداری نوزاد مواد مورد نیاز را از بدن مادر تامین می کند پس مادران عزیز بهتر است در زمان بارداری حتما کلسیم مصرف نمایند تا از خطر پوکی استخوان در امان باشند. از مصرف کردن قرص های کلسیم که از آرد استخوان و یا دولومیت ساخته شده است بدلیل بودن مقداری سرب در آن باید خودداری نمود.( دولومیتها ترکیبی از منیزیم و کلسیم هستد که در سنگ ها یافت می شوند.) در کل هر گونه قرص ویا داروی مکمل ویتامین که مصرف می نمایید باید با مشورت پزشک همراه باشد.

  بیماری برگر چیست؟ بیان 8 نکته

استفاده از کفش یا دمپایی مناسب

کفش به عنوان قلب دوم بدن می باشد بنابراین انتخاب یک کفش مناسب در دوران بارداری مهم است. یک کفش خوب می تواند ما را در پیشگیری از گرفتگی عضلات پا در بارداری یاری رساند. یک کفش مناسب بارداری خصوصیات زیر را دارد:

 • راحت بودن
 • محافظت کردن از همه پا
 • کاربردی بودن کفش
 • کفشی خوب است که پاشنه پا را کاملا در برگیرد و از آن حمایت و مواظبت کند.  از طرفی به ثابت ماندن پا در کفش کمک نماید.

دیگر راه کارهای درمان گرفتگی عضلات پا

 • استفاده از جوراب واریس مناسب
 • قرار دادن پاها بالاتر از بدن
 • دراز نمودن  پاها قبل از رفتن به تخت خواب
 • عدم خوابیدن به پشت برای جلوکیری کردن از کند شدن جریان خون در لگن و پاها و رفع  گرفتگی در این اندام ها.
 • کشیدن انگشتان پاها به آرامی و خم و راست کردن آنها
 • ماساژ دادن عضلات گرفته شده و حاوی درد
 • مراجعه کردن به پزشک

نتیجه گیری

گرفتگی عضلات در دوران بارداری امری است  طبیعی که دلایل مختلفی دارد. از جمله دلایل گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری بالا رفتن وزن مادر در این دوران می باشد علت دیگر کمبود کلسیم و منیزیم است. عدم تحرک کافی و ننوشیدن آب کافی نیز موجب این مساله نیز می شود. گاهی گرفتگی عضله بطور معمول بوده و با مصرف آب فراوان و مکمل ها و همچنین انجام برخی راهکارهای خانگی رفع می شود. ولی گاهی نیز گرفتگی عضلات مستمر و با درد فراوان قرمزی و تورم همراه است بنابراین در این موقع مراجعه به یک پزشک حاذق و با تجربه بسیار کارساز می باشد. ما به شما مطب درد دکتر شمس را پیشنهاد می دهیم. جهت مشاوره  و وقت قبلی با این شماره تماس حاصل فرمایید.☎️ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎️

درمان پا درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.