بهترین روش درمان آرتروز کتف

بهترین روش درمان آرتروز کتف


درمان آرتروز کتف بسیار مهم و با اهمیت است. آرتروز کتف از انواع آرتروزها می باشد که می تواند بسیار دردناک به همراه احساس ضعف و همچنین خشکی در مفصل کتف باشد. این بیماری به سه علت بوجود می آید، یا در اثر بروز ضرب ای شدید به مفصل کتف  یا در اثر از بین رفتن غضروف اطراف مفصل شانه و یا در اثر مبتلا شدن فرد به یک بیماری التهابی که در ارتباط  با بحث خودایمنی می باشد. خوشبختانه با درمان زود به هنگام این بیماری روند آن کند شده و حتی فرد رو به بهبودی کامل می رود ولی از طرفی اگر به این بیماری اهمیت لازم داده نشود به مرور زمان بدتر و شدید تر خواهد شد. در مورد درمان آرتروز نظرات پزشکان واحد است و آن اینکه نوع درمان بستگی به نوع آرتروز دارد مثلا در مورد آرتروز کتف باید اول علت بوجود آمدن آن مشخص شود و سپس با توجه به این مساله بهترین درمان صورت گیرد

متخصصین این زمینه در کلینیک های مختلف معمولا برای درمان برای آرتروز کتف راه های گوناگونی را از جمله  مصرف کردن دارو، تغییر دادن سبک زندگی، دادن فیزیوتراپی یا تزریق کردن به کتف برای بیمار تجویز می نمایند. همچنین برای بالا بردن  قدرت عضله کتف و همچنین عضلات و رباط های اطراف آن و همچنین کاهش تنش و عملکرد بهتر کتف،  تمرینات ورزشی مناسبی توسط فیزیوتراپ تجویز و انجام می گیرد. با توجه به درد زیاد آرتروز کتف و همچنین مختل شدن زندگی روزمره در اثر این بیماری، در این مقاله از سایت مطب درد دکتر شمس شما را با بیماری آرتروز کتف، علائم و علت های آن و همچنین بهترین درمان آرتروز کتف آشنا می کنیم. امید است با بکارگیری روش های گفته شده بتواند لحظات دردناک زندگیتان را به لحظات زیبا و بدون درد تبدیل کنید. در ادامه به علائم و درمان آرتروز در کتف می پردازیم .

ساییدگی یا آرتروز مفصل استرنوکلاویکولر چیست و چگونه موجب درد شانه میشود | ایران ارتوپد
بهترین روش درمان آرتروز کتف

فهرست مطالب

علائم آرتروز در کتف

برای درمان آرتروز در کتف ابتدا باید علامت های این بیماری را بدانید. داشتن علائم زیر می تواند وجود آرتروز کتف در بدن باشد:

 • داشتن درد و همچنین التهاب در مفصل کتف
 • خشک بودن مفصل کتف
 • زیاد بودن درد در زمان حرکت دادن کتف
 • شنیده شدن صدای تق تق شانه در هنگام حرکت دادن آن
 • حساس بودن کتف به لمس کردن و فشار آوردن
 • عدم توانایی هنگام  بلند کردن و جابجا کردن اجسام
 • عدم توانایی در حرکاتی که نیازمند بالا بردن دست به بالا می باشد مثل درآوردن و پوشیدن لباس

علت ایجاد آرتروز کتف

برای درمان آرتروز کتف ابتدا با انواع آن آشنا شوید. از معروف ترین انواع آرتروز در کتف استئوآرتریت است که بدلیل اثر ساییدگی و پارگی مفصل به وجود میاید. معمولا افراد در اواسط 60 سالگی به این بیماری دچار می شوند.

علاوه براین نوع آرتروز انواع دیگری از آرتروز وجود دارد که در زیر به آن پرداخته می شود.

آرتروز التهابی

این نوع از آرتروز از دسته بیماری‌های خود ایمنی می باشد، در این بیماری به اشتباه  سیستم ایمنی بدن  به خود حمله ور می شود. این بیماری علاوه بر اینکه ممکن است در ناحیه شانه فرد را دچار کتف درد کند از طرفی دیگر باعث احساس سفتی، ایجاد ورم غده ای، بروز تب و  کم شدن  وزن می گردد.

نکروز آواسکولار

این بیماری به بیماری  سیاه شدن سر استخوان ران (ای وی ان) معروف است. نرسیدن خون به استخوان کتف، بافت نرم مفصل کتف سیاه شده و به مرور از بین می‌رود. این بیماری علت های مختلفی دارد از جمله: شکستن استخوان کتف، مصرف کردن داروهای استروئیدی استعمال فراوان الکل. این بیماری با کذشتن زمان بدتر خواهد شد.

پاره شدن عضلات چرخاننده کتف

این بیماری در اثر صدمه دیدن  ماهیچه‌ها و تاندون‌هایی که وظیفه آنها اتصال تیغه شانه به قسمت بالای بازو ایجاد می شود. در این نوع بیماری فرد احساس درد شدید و سستی فراوان به همراه ضعف دارد.

آرتروز کتف پس از تصادف

در این بیماری در اثر وارد شدن صدمه به کتف بر اثر بروز تصادف یا صدمات ناشی از ورزش، مایع در مفصل شانه جمع شده و در نتیجه این مساله باعث ایجاد درد فراوان به همراه ورم می شود.  

افزایش سن

افزایش سن از جمله عوامل اثر گذار بر بیماری آرتروز کتف می باشد. به طوریکه خطر ابتلا به این بیماری در افراد مسن بیشتر از افراد جوان است.

  بهترین روش درمان آرتروز پا

استفاده بیش از حد از شانه

علاوه بر موارد گفته شده در قسمت بالا، استفاده بیش از اندازه از شانه نیز از عوامل ایجاد آرتروز کتف است.

ژنتیک

بحث ارث و موروثی بودن آرتروز کتف از خویشاوندان نزدیک وجود دارد بطوریکه در مورد آرتروز از روماتوئید این مشکل به خوبی وجود دارد..

تشخیص آرتروز در کتف

پزشک می تواند آرتروز کتف را به راحتی توسط یک معاینه فیزیکی به همراه عکس‌برداری با اشعه ایکس تشخیص دهد. در این موقع پزشک شرح حال بیمار را می پرسد و بعد از رسیدن به علائمی همچون درد، صدای تق تق  و ساییدگی در مفاصل، ایجاد ضعف در شانه و یا داشتن حساسیت به دست زدن و لمس کردن و همچنین در نهایت دیدن نتایج حاصل از عکس‌برداری اشعه ایکس از شانه متوجه بروز آرتروز کتف در فرد می کند..

راه های درمان آرتروز کتف

درمان پا درد، درمان کمر درد و درمان گردن درد و همچنین رفع دردهای آرتروزی آرزوی هر بیماری است. در این میان باید بدانید درمان قطعی برای آرتروز شانه وجود ندارد خصوصا اگر از نوع حاد و شدید هم باشد. ولی پزشک معالج با توجه به تشخیص نوع آرتروز، و همچنین علائم آتروز کتف، بهترین درمان را برای شما در نظر می گیرد. روش های مختلفی برای درمان آرتروز کتف وجود دارد اگر آرتروز خیلی حاد نباشد می توان از طب سنتی و طب حکیک بوعلی و همچنین از روش های درمان آرتروز کتف بدون عمل جراحی مثل ورزش درمانی، فیزیوتراپی و مصرف گیاهان شفابخش استفاده نمود. ولی اگر آرتروز حاد و شدید باشد و این درمان ها اثر گذار نباشد می توان از درمان آرتروز با عمل جراحی بهره برد. در ادامه به پاره ای از درمان های آرتروز در کتف می پردازیم.

درمان آرتروز کتف  بدون عمل جراحی

 • تغییردادن سبک زندگی همچون مراقبت مداوم از بدن در هر حالتی
 •  انجام  نرمش‌ و ورزش های موثر
 • انجام فیزیوتراپی در طی بیماری
 • تزریق کورتیزون  یا کورتیکواستروئید به مفصل کتف
 • استفاده از قرص های مسکن مثل ایبوپروفن یا آسپرین برای از بین بردن التهاب

درمان آرتروز کتف با عمل جراحی

اگر درمان‌های غیرجراحی گفته شده در بالا  مفید واقع نشد می توان از عمل جراحی نیز بهره گرفت. از اینرو باید به متخصص و جراح مربوط به این بیماری مراجعه کرد.

  چگونه از درد آرتروز دست خلاص شویم؟

درمان‌ آرترز کتف با رژیم غذای و داروهای گیاهی

گیاهان برای درمان آرتروز وجود دارد البته بشر با این علم محدود خود تنها به تعداد محدودی از این داروها واقف است. داشتن یک روش زندگی درست به همراه رژیم غذایی سالم تاثیر بسیار فراوانی برای درمان آرتروز کتف دارد.

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی کلسیم، منیزیم، پتاسیم و می باشد. که این مواد تاثیر بسزایی در کم کردن درد  ناشی از آرتروز دارد. سرکه سیب با کم کردن تجمع سموم در مفاصل و بافت‌های همبند باعث کاهش درد ناشی از آرتروز می شود.

برای مصرف سرکه سیب ابتدا یک فنجان آب گرم را حاضر نمایید سپس مخلوط

یک قاشق سرکه سیب و عسل را به آن اضافه کرده و هر روز صبح میل کنید.

مصرف دارچین

دارچین از جمله مواد تاثیرگذار در کاهش درد ناشی از آرتروز می باشد و بدلیل خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی خود درد و التهاب را کاهش می دهد. راه مصرف اینگونه است که در یک فنجان آب گرم مخلوط پود دارچین و عسل را مخلوط کرده و چند روز متوالی آن را میل می مایید. .

زیره سیاه

زیره سیاه یک ادویه ی ضد التهابی است و این مساله نیز بدلیل وجود فلاونوئید و آنتی در این ماده می باشد و به همین خاطر باعث تسکین درد می گردد. مخلوط 2 قاشق پای خوری زیره سیاه و ا لیوان آب را مخلوط کرده سپس بجوشانید و بگذارید به 3ه چهارم کاهش یابد سپس ترکیب بدست آمده را هر روز ناشتا و قبل از خوابیدن میل کنید.

نتیجه گیری

آرتروز کتف از جمله بیماری های مفصل می باشد که دارای درد شدید و التهاب در محل کتف است. راه های فراوانی برای درمان آرتروز کتف وجود دارد از جمله روش های جراحی و غیرجراحی. در این مقاله در مورد انواع آرتروز کتف و راههای ایجاد آن و همچنین درمان آرتروز کتف صحبت کردیم. در صورت مداومت و ایجاد درد شدید در ناحیه صدمه دیده ی کتف حتما با یک پزشک منتخصص مشورت کنید ما به شما مطب درد دکتر شمس را معرفی می کنیم. دکتر شمس متخصص درد، دارای سابقه طولانی جهت از بین بردن و مداوای درد ناشی از عضلات و همچنین کتف درد، لگن درد، کمر درد و … می باشد. جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با این تلفن تماس بگیرید: ☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ ⭐⭐⭐⭐

درمان آرتروز

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس