موثر ترین درمان آرتروز ترقوه بدون جراحی

موثر ترین درمان آرتروز ترقوه بدون جراحی

موثر ترین درمان آرتروز ترقوه بدون جراحی


آرتروز ترقوه چیست؟

درمان آرتروز ترقوه از روش های مختلفی امکان پذیر است. این روش ها بطور کلی به دو بخش درمان جراحی و درمان غیرجراحی تقسیم می گردد. اگر درمان غیر جراحی اثربخش نبود بیمار می تواند با مراجعه به متخصص مربوطه درمان جراحی را امتحان کند. همانطور که می دانید آرتروز انواع مختلفی دارد. امروزه بیش از 1000 نوع آرتروز در بدن کشف شده است.

از جمله آرتروز پا، آرتروز دست، آرتروز گردن ، آرتروز لگن و غیره که هریک از آنها فرد را دچار پا درد، دست درد، گردن درد، لگن درد می کند و گاهی آنقدر این درد شدید است که بیمار را از انجام امور روزانه برحذر می دارد. در این مقاله از سایت مطب درد دکتر شمس شما را با درمان در مورد آرتروز ترقوه آشنا می کنیم و علت و نشانه های آرتروز ترقوه را برایتان بازگو می کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

بهتر است بدانید یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن مفصل ترقوه است . این مفصل از چهار مفصل جدای از هم تشکیل شده است که به همراه هم سبب به حرکت در آوردن دست می شوند. بنابراین بیشترین دامنه حرکتی در میان مفاصل بدن مفصل شانه و ترقوه است.

در مورد مفصل شانه باید بگوییم این مفصل برای حرکت کردن از مفاصل استخوان کتف، استخوان بازو و همچنین استخوان ترقوه و از طرفی دیگر دو مفصل گلنوهرمرال، آکرومیوکلاویکولر کمک می گیرد.

  موثرترین درمان آرتروز مچ پا با ورزش در 5 گام

استخوانی که مفصلی ترقوه را به آکرومیون وصل می کند آکرومیوکلاویکولر نام دارد و همچنین مفصلی که بخش بالای استخوان بازو را به تیغه شانه وصل می کند مفصل گلنوهومرال نامیده می شود.

آنچه سبب می شود استخوان های مفصل بروی یکدیگر به راحتی حرکت کنند غضروف های مفصلی می باشند. یکی از دلایل ایجاد آرتروز ترقوه از بین رفتن شدن غضروف ترقوه می باشد.

در مورد بیماری آرتروز ترقوه باید گفت این مریضی در افراد بالای 50 سال بیشتر دیده می شود و در افراد جوانی که در اثر آسیب دیدگی و شکستگی و همچنین دررفتگی شانه، ترقوه آنها آسیب دیده است هم دیده می شود.

نتیجه تصویری برای درمان آرتروز ترقوه
موثر ترین درمان آرتروز ترقوه بدون جراحی

علائم آرتروز ترقوه

قبل از بررسی راههای درمان آرتروز برای مشکل ترقوه باید با علائم آن آشنا شد. یکی از جدی ترین علائم آرتروز ترقوه ایجاد تورم و التهاب به همراه درد در این ناحیه می باشد. درد آرتروز ترقوه به مرور زمان زیاد می شود پس بهتر است با دیدن علائم ذکر شده هرچه سریعتر به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. ما به شما دکتر شمس متخصص درد را پیشنهاد می کنیم .

یکی دیگر از عوامی بیماری آرتروز ترقوه پیشرونده بودن این بیماری است بطوریکه با گذشت زمان بر علامت های آن افزوده می گردد. هرچه بیماری پیشرفته تر باشد علائم آن شدیدتر می شود. از اصلی ترین علائم آرتروز شانه می توان به موارد زیر اشاره کرد.  

 • ایجاد درد در زمان بلند کردن
 • ایجاد محدودیت در حرکت دادن شانه
 • خشک و سفت شدن مفصل ترقوه
 • ایجاد التهاب در ترقوه
 • حساس بودن اطراف مفصل به لمس
 • قفل شدگی و گیرکردن مفصل ترقوه در زمان بلند کردن
 • بروز درد در شب هنگام
 • شنیدن صداهای تق تق در مفصل ترقوه در هنگام حرکت مفصل
  دارو تسکین آرتروز

علت آرتروز شانه چیست؟

هانطور که می دانید یکی ازرایج ترین آرتروزها آرتروز ترقوه است. و راههای زیادی برای درمان آرتروز ترقوه گفته شده قبل از آنکه به این راه حل ها بپردازیم بهتر است علت درد ترقوه را بدانید.

از مهمترین علت های بروز آرتروز ترقوه شامل موارد زیر است:

بالارفتن سن افراد

علت اصلی آرتروز ترقوه بالا رفتن سن می باشد است زیرا هرچه سن بیشتر شود غضروف ها از بین می روند و بنابراین کاهش انعطاف مفاصل سخت تر و درد در ناحیه ترقوه بیشتر می شود.

داشتن ارث

یکی از عوامل تاثیرگذار در بیماری آرتروز ژنتیک است . افرادی که پدران و مادران آنها ب آرتروز دچار شده اند احتمال بروز این بیماری در آنها بیشتر وجود دارد..

آسیب دیدن مفصل شانه

این بیماری در افرادی که سبک زندگی پرخطری را دارند بطوریکه اشیا سنگین حمل می کنند و یا بر روی شانه و ترقوه فشار زیادی را وارد می سازند بیشتر دیده می شود بنابراین یکی از راههای درمان برای آرتروز ترقوه انجام ندادن این سری از فعایت ها می باشد.

ایجاد شکستگی و آسیب دیدگی در مفصل ترقوه

انجام جراحی بر روی استخوان ترقوه

نقص مادرزادی

نتیجه تصویری برای درمان آرتروز ترقوه
موثر ترین درمان آرتروز ترقوه بدون جراحی

درمان آرتروز ترقوه

درمان آرتروز برای ترقوه از روش های گوناگونی صورت می پذیرد بطوریکه می توان اولین راه برای درمان آن را اقدامات غیر جراحی دانست. مهمترین این اقدامات عبارتند از:

درمان آرتروز ترقوه با روش غیر جراحی

 • عدم انجام فعالیت های سنگین
 • گرم نگه داشتن محل درد
 • استفاده از داروهای ضد التهاب
 • استفاده از تزریق داروهای حاوی کورتیکوسترویید
  10 روش موثر برای درمان آتروز مچ پا

در صورتی که درمان برای آرتروز ترقوه به روش بالا موثر واقع نشد می توان از عمل جراحی نیز استفاده نمود.

درمان آرتروز ترقوه با جراحی

در این روش برای ایجاد فاصله بین دو استخوانی که مفصل را درست کرده‌اند مقداری از استخوان ترقوه را برمی دارند. این کار باعث سایش کمتر استخوان ها بر وری هم می شود و درنتیجه درد بیمار کمتر می‌شود. این عمل به دو صورت باز و یا آرتروسکوپ انجام می شود.

بهتر است پس از جراحی بعد از گذشت چند روز نرمش‌های شانه را شروع کنید. در هنگام جراحی به روش باز دست به گردن آویزان گشته و پس از سه هفته حرکات آن شروع می‌گرد. این نرمش‌ها باعث ایجاد دامنه حرکتی و تقویت کردن عضلات شانه امی شود. به طور معمول بعد از سه تا چهار ماه بیماران می‌توانند به فعالیت‌های معمولی خود بازگردند.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد درمان آرتروز ترقوه و علت ایجاد آن صحبت شد. قبل از آنکه درد در این ناحیه به حالت غیرقابل تحمل تبدیل شود به پزشک حاذق و باتجربه مراجعه کرده و مشکل خود را مطرح کنید ما به شما دکتر شمس متخصص درد را پیشنهاد می کنیم. برای ارتباط با مطب درد با این شماره تماس بگیرید:☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ ⭐⭐⭐⭐

درمان آرتروز

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس