درمان خانگی آرتروز زانو با ورزش

آرتروز چیست؟

آرتروز نوعی بیماری التهاب مفاصل است و باعث تحلیل رفتن مفاصل و حتی گاهی از بین رفتن مفاصل نیز می‌شود. بیماری آرتروز سبب آسیب‌دیدگی غضروف مفاصل می‌شود و به‌مرور می‌تواند تمام مفصل‌های بدن انسان را درگیر کند. بیماری آرتروز بیشتر از همه مفصل‌های بزرگ مانند زانو را درگیر می‌کند و اگر به‌موقع درمان نشود نیاز به جراحی دارد تا مفصل آسیب‌دیده عوض شود. ما در این مقاله می‌خواهیم تمرینات ورزشی درمان خانگی آرتروز زانو را به شما معرفی کنیم.

درد آرتروز زانو

5 نشانه مهم آرتروز زانو

مفصل‌های بدن از طریق ماده‌ی محکمی که غضروف نام دارد به هم متصل می‌شوند. این غضروف‌ها سطح نرمی ایجاد می‌کنند که مفصل‌ها بتوانند به‌راحتی و به‌نرمی حرکت کنند. اگر این غضروف‌ها که سر استخوان‌ها را می‌پوشانند شکسته شوند و به‌طریق از بین بروند باعث می‌شوند که فرد احساس درد و تورم داشته باشد یا با مشکلات حرکتی مواجه شود.

مفصل زانویی که به سبب بیماری آرتروز آسیب دیده است به‌شدت التهاب پیدا می‌کند و فرد درد شدیدی احساس می‌کند. این درد و التهاب در مفصل زانو به‌مرور و در اثر گذشت زمان بیشتر و بیشتر می‌شود اما در بعضی از افراد هم دیده شده است که ابتدا متوجه دردی نیستند و درد به‌یک‌باره به سراغ آن‌ها می‌آید. به‌طور کلی افرادی که از آرتروز زانو رنج می‌برند ممکن است یکی یا همه‌ی این نشانه‌ها را داشته باشند:

  بهترین درمان آرتروز شانه در 6 گام

1- مفصل در اثر این بیماری سفت می‌شود و التهاب پیدا می‌کند پس در نتیجه خم کردن و صاف کردن (راست کردن) زانو برای فرد دشوار خواهد بود.

2- این درد و حتی گاهی ورم هنگامی که فرد از خواب بیدار می‌شود یا بعد از نشستن و استراحت شدیدتر می‌شود.

3- هرچه فعالیت فرد بیشتر باشد در مواردی ممکن است درد او هم بیشتر شود.

قفل شدن زانو (یا به‌اصطلاح قفل کردن زانو) نیز از جمله نشانه‌های بیماری آرتروز زانو است که فرد موقع حرکت دادن زانویش مفصل‌هایش صدا می‌دهند.

4- ضعف شدید زانو و به‌مرور خم شدن زانوها (به‌خاطر ضعف شدید در ناحیه‌زانو)

5- بعضی از افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند در آب و هوای مرطوب احساس درد بیشتری می‌کنند.

5 درمان آرتروز زانو در منزل با ورزش

اگر آرتروز زانوی شما به‌حدی نباشد که نیاز به جراحی آرتروز باشد، بنابراین با درمان‌های خانگی آتروز می‌توانید درد و التهاب را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهید. در این‌جا برای شما تمرینات ورزشی آرتروز در خانه را ذکر کرده‌ایم. این تمرینات بخشی از درمان فیزیوتراپی آرتروز هستند و در بعضی افراد این ورزش‌ها باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا آسیبی به فرد وارد نشود. ورزش‌هایی که در زیر آورده‌ایم سبب بهتر شدن و کنترل آرتروز زانو می‌شوند و به کم شدن درد، التهاب و تورم کمک می‌کنند:

درمان آرتروز زانو با ورزش

1- بالا و پایین کردن

روی یک صندلی که دسته نداشته باشد بنشینید و دست‌هایتان را در امتداد بدن‌تان در طرفین قرار بدهید. کف پاهایتان را روی زمین بگذارید و به‌صورت قائم از روی صندلی بلند شوید و بایستید. چند ثانیه در همان حالت بمانید و دوباره بنشینید. این تمرین را برای یک دقیقه تکرار کنید و بعد استراحت کنید (دقت کنید در هنگام این ورزش زانوهای شما نباید جلوتر از پنجه‌ی پایتان قرار بگیرد.)

  16 نکته در درمان آرتروز مفاصل

2- خم کردن زانو

روی زمین بنشینید و پاهایتان را صاف دراز کنید و کنار یکدیگر قرار بدهید. دست‌هایتان را به حالت تکیه پشت بندتان قرار بدهید. زانویتان را خم کنید طوری که پاشنه‌ی پایتان به باسن نزدیک شود. چند ثانیه در همین حالت بمانید و بعد پایتان را صاف کنید. این حرکت را یکی در میان تکرار کنید و بعد کمی استراحت کنید.

3- بلند کردن ران از پشت

به روی شکم دراز بکشید دست‌هایتان را خم کرده زیر چانه‌تان قرار دهید. پاهایتان را به هم نزدیک کنید و سعی کنید یکی از پاهایتان را به‌اندازه‌ی 5 تا 10 سانتی‌متر از زمین جدا کنید. چند ثانیه در این حالت بمانید بعد پایتان را روی زمین به حالت اول بگذارید و بعد از کمی استراحت پای دیگرتان را به همین حالت ورزش دهید.

4- بلند شدن روی پله

یکی پاهایتان را روی پله قرار دهید. دست‌تان را به دیوار یا به نرده تکیه دهید. به‌آرامی روی پایی که روی پله است بایستید طوری که پای دیگرتان بین زمین و آسمان معلق بماند. برای 2 ثانیه در همین وضعیت بمایند و بعد پایتان را بگذارید پایین پله طوری که وزن‌تان کمتر روی آن پا باشد. این کار را 6 بار برای هرکدام از پاهایتان تکرار کنید و بین آن حتماً استراحت کنید (بعد از هر 3 مرتبه پایتان را عوض کنید تا دردی احساس نکنید و بیش از اندازه خسته نشوید.)

5- غلتک زانو

به پشت روی زمین دراز بکشید. زانوهایتان را به هم بچسبانید و کف پاهایتان را روی زمین بگذارید. به بالا نگاه کنید و سعی کنید که زانوهایتان را به یک سمت ببرید. حدود 5 ثانیه در همان وضعیت به پهلو بمانید و بعد دوباره به حالت اول برگردید. این تمرین را چند بار تکرار کنید و بعد به جهت دیگر زانویتان را خم کنید و همان حرکت را این بار به‌سمت دیگرتان انجام دهید.

  بهترین روش درمان آرتروز کمر بدون جراحی

6- بلند کردن پا از پهلو

به پهلو دراز بکشید. دست‌تان را زیر سرتان قرار بدهید. پاهایتان را صاف کرده و روی هم قرار بدهید و آن پایی که بالاتر است آرام آرام بلند کنید تا از پای دیگر فاصله بگیرد و باز شود. تا جایی پایتان را باز کنید که احساس درد نکنید. چند ثانیه همان‌طور بمانید و بعد به وضعیت قبلی برگردید. این تمرین را برای هر پا حدود 10 تا 20 بار انجام دهید.

توجه!

دقت داشته باشید که این ورزش‌هایی که در این مقاله آورده‌ایم همگی برای افرادی کاربرد دارند که از مقادیر خفیفی از درد آرتروز زانو رنج می‌برند و کسانی که علائم بیشتری دارند یا درد، التهاب و ورم بیشتری در ناحیه‌ی زانویشان احساس می‌کنند نباید سرِ خود دست به انجام هیچ حرکت ورزشی‌ای بزنند و قبل از هر کاری باید به پزشک متخصص درد آرتروز زانو مراجعه کنند. قبل از آن‌که درد در این ناحیه به حالت غیرقابل‌تحمل تبدیل شود به پزشک حاذق و باتجربه مراجعه کرده و مشکل خود را مطرح کنید. ما به شما دکتر شمس متخصص درد را پیشنهاد می‌کنیم. برای ارتباط با مطب درد با این شماره تماس بگیرید ☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎

درمان آرتروز

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس با دکتر شمس