6 نکته برای درمان واریس با اسکلروتراپی

6 نکته برای درمان واریس با اسکلروتراپی


اسکروتراپی چیست؟

برای بیان درمان واریس و درمان پا درد با اسکلروتراپی ابتدا روش اسکروتراپی را توضیح می دهیم.

در روش اسکروتراپی، اسکلروزانت که به صورت محلول است به درون رگ‌ها تزریق می‌شوند. به این محلول سدیم تتادادسیل سولفات گفته می‌شود و بسته به اندازه رگ تحت درمان در غلظت‌های متفاوت استفاده می گردد.

در این میان تزریق واریس یا اسکلروتراپی ، روشی است که برای بهبود ظاهر واریس . استفاده می شود.بدن انسان رگ ها را با گذشت زمان تخریب می کند. رگ اصلی سطح تحت درمان با کمک اسکن سونوگرافی، در پای شما مشخص می گردد. سپس به قسمت کوچکی از پوست ماده بی‌حسی تزریق می گردد.

برای باز نگه داشتن سوزن از یک محلول نمکی حاوی هپارین و یک ماده رقیق کننده خون استفاده می کنند. سپس در رگ‌های واریسی قابل مشاهده در پا دو یا سه سوزن به نام سوزن پروانه‌ای که روی آنها محلول نمکی ریخته شده وارد می کنند. بعد از بلند شدن پا از نیمکت محلول ذکر شده به هر یک از سوزن‌ها تزریق می‌گردد. تزریق فوم در هر سوزن ۲ یا ۳ بار تکرار می‌شود .در حالی که این کار انجام می‌شود به منظور افزایش جریان خون در رگ‌های عمیق مچ پا، باید قوزک پای به بالا و پایین خم شود.

  5 نکته در موضوع نارسایی مزمن وریدی چیست و چگونگی درمان آن

عبور کف در ورید با کمک اسکن سونوگرافی صورت می پذیرد. سوزن‌ها بعد از تزریق کردن فوم برداشته  و بر روی پای شما تکه‌هایی از اسفنج، گاز یا حباب  گذاشته می‌شود و به منظور فشرده‌سازی رگ‌های درمان‌شده از یک باند استفاده می‌گردد. از ران پا یک قسمت اتصال به کمر یک جوراب ساق بلند فشرده‌سازی الاستیک بر روی پای شما قرار گرفته می شود. این جوراب ها باید به اندازه کافی محکم باشد و لی نه بع اندازه ای که پا تغییر رنگ دهد .

6 نکته برای درمان واریس با اسکلروتراپی

مراحل درمان واریس با اسکلروتراپی چگونه است؟

 • پزشک ممکن است برای اطمینان از اینکه هیچ مانعی برای درمان اسکلروتراپی وجود نداشته باشد سوابق پزشکی شما را بررسی نماید.
 • سپس برای اینکه شما چیزهایی که در ضمن درمان انجام می شود  و اثرات احتمالی جانبی آن را درک کرده اید معمولا درخواست امضای فرم رضایتنامه ای را از شما می خواهند، معمولا پزشک عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه و موفقیت درمان از شما می اندازد.

روش درمان واریس با اسکلروتراپی

 • در این روش به طور معمول ناراحتی و درد ضمن تزریقات اسکلروتراپی وجود ندارد اگرهم وجود داشته باشد بسیار ناچیز است.
 • قدرت محلولهای به کار رفته با توجه به اندازه رگی که باید تزریق در آن صورت گیرد متفاوتند. معمولا پزشک تصمیمات لازم را برای بهترین محلول برای مورد خاص شما خواهد گرفت.
 • بعد از اینکه تزریق انجام شد برای جمع شدن رگهای رشته ای معمولا جوراب مخصوصی مثل جوراب واریس پوشیده می شود .

تکرار درمان واریس با اسکلروتراپی

با توجه به اندازه رگ خونی تکی، تزریق نامبرده ممکن است بیش از یکبار صورت بگیرد. با اینکه تزریق ها می تواند بعد یک هفته صورت بگیرد ولی بهتر است بین هر دو تزریق 1 ماه فاصله وجود داشته باشد. توجه کنید که معمولا 100 درصد تمامی رگها ممکن است محو نشده و ازبین نروند

  13 روش درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری
6 نکته برای درمان واریس با اسکلروتراپی

مزایاو معایب درمان واریس با اسکلروتراپی

مزیت‌ درمان واریس با اسکلروتراپی

 • بیهوشی در این عمل نیاز نیست.
 • در این عمل جای زخمی باقی نمی ماند.
 • این یک عمل یک هزینه است.
 • پنجاه تا هشتاد درصد از وریدهای تحت درمان در هر جلسه اسکلروتراپی از بین می روند.

معایب درمان واریس با اسکلروتراپی

 • در عمل اسکلروتراپی خطر التهاب شدید، واکنش‌های آلرژیک به محلول اسکلروزانت ، ایجاد لخته‌های خونی در ورید‌ها، و آسیب پوستی که می‌تواند جای زخم دائمی به جای بگذارد وجود دارد.
 • با توجه به اینکه در این عمل پوست سورخ می شود بنابراین احتمال این که از آنتی بیوتیک بعد از عفونت ایجاد شده از اسکلروتراپی استفاده شود هست.

مراقبت‌ بعد از درمان واریس با اسکلروتراپی

 • معمولا محل درمان اسکلروتراپی با پانسمان پوشانده می‌شود و رگ‌های درمان شده با استفاده از جوراب‌های پشتیبان یا بانداژ تحت فشار قرار داده می‌شوند.
 • این پوشش‌ها معمولا برای هفت روز تا سه هفته بعد از هر درمان پوشیده می‌شوند. این جوراب‌های ویژه در ابعاد و رنگ‌های مختلفی در دسترس هستند.

ضرورت پیاده روی بعد از عمل

 • معمولا بلافاصله پس از اسکلروتراپی می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید. حداقل به مدت سیزده دقیقه در روزانجام پیاده روی توسط بیماران ضروری می باشد.
 • فعالیت‌های شدید ورزشی مثل کلاس‌های ایروبیک در این بازه زمانی برای افراد توصیه نمی‌شوند.این موضوع خصوصا باید در چند روز اول پس از اسکلروتراپی رعایت شود.

درمان پا درد

Dr.Shamsمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!