راه های درمان سیاتیک

راه های درمان درد سیاتیک

راه های درمان درد سیاتیک


سیاتیک یکی از درد هایی است که در عصب سیاتیک به دو صورت خفیف و شدید رخ میدهید و راه های درمان درد سیاتیک بسیار است که در منزل نیز میتوانیم از این راهکار ها استفاده کنیم.

 در ادامه این مطلب طبق گفته های دکتر شمس، متخصص درد، روش درمان سیاتیک و همچنین علائم بروز سیاتیک را مورد بررسی قرار میدهیم.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک را معمولا به رگ سیاتیک می شناسند که اینطور نمیباشد.

سیاتیک بزرگ ترین عصب بدن انسان است  که از مهره های ستون فقرات شروع میشود و چند عصب با یکدیگر ترکیب میشوند تا عصب سیاتیک را به وجود می آورند.

علائم درد سیاتیک

 بر اساس گفته های دکتر شمس، اصطلاحی به نام سیاتیکا وجود دارد  که به دلیل فشار  بر روی عصب سیاتیک به وجود می آید.

راه های درمان درد سیاتیک
راه های درمان درد سیاتیک

در ادامه صحبت با ایشان در مورد سیاتیک و علائم درد های سیاتیک گفته اند که علائم سیاتیک در سه نوع حسی، حرکتی و درد وجود دارد.

علائم حسی

علائم حسی درد سیاتیک مانند گزگز کردن، مور مور شدن و یا خواب رفتن اندام های تحتانی مانند انگشتان پا و یا کف پا میباشد.

علائم حرکتی

علائم حرکتی درد سیاتیک مانند ضعف پا، افتادگی پا یا همان  فوت دراپ میباشد.

علائم درد

طبق گفته های دکتر شمس علائم درد از مهم ترین علائم سیاتیک میباشد که هنگامی  که درد سیاتیک به وجود بیاید در مسیر عصب سیاتیک، درد احساس میشود.

  6 نکته برای درمان واریس با اسکلروتراپی
راه های درمان درد سیاتیک
راه های درمان درد سیاتیک

که مهمولا عصب سیاتیک از مهره های کمر به سمت پشت ران ، ساق پا و نوک انگشتان میباشد.

درمان درد سیاتیک

همانطور که در ابتدا این مطلب به آن اشاره کرده ایم درد سیاتیک در دو نوع خفیف و شدید وجود دارد.

درد های خفیف مانند گزگز کردن اندام های تحتانی، خواب رفتن پا و یا مور مور کردن پا میباشد که این درد ها را  را در منزل هم میتوانیم با روش هایی که دکتر شمس در ادامه این مطلب توصیه کرده است درمان کنیم.

اما  در صورت رخ دادن درد های شدید سیاتیک، مانند افتادگی پا و درد های بسیار شدید و کشنده که در ناحیه عصب سیاتیک رخ میدهید و یا بی اختیاری ادرار، سریعا باید به پزشک مربوطه مراجعه کرد.

درمان درد های سیاتیک در منزل

روش ها و راهکار های بسیار زیادی برای درمان سیاتیک در منزل وجود دارد که در ادامه این مطلب ، موثر ترین راهکار های درمان این درد در منزل را بیان میکنیم.

در مان درد سیاتیک با گرما و سرما

با توجه با گفته های دکتر، در مورد  روش های درمان این نوع بیماری در منزل، بسته ای گرم کننده و یا سرد کننده وجود دارد که برای تسکین این نوع درد میتوانیم ار آنها استفاده کنیم.

راه های درمان درد سیاتیک
راه های درمان درد سیاتیک

بسته های گرم کننده و یا سرد کننده را که حاوی تیکه های یخ میباشد را به مدت 20 دقیق بر روی محلی که درد میکند قرار دهید و این عمل را هر دو ساعت یکبار انجام دهید تا درد سیاتیک شما از بین برود.

  6 نکته در آشنایی با متاتارسالژیا [ بیماری دردناک پا ]

برای بعضی از افراد، بسته های گرم کننده میتواند درد  آنها را تسکین دهد و برای بعضی از افراد نیز بسته های سرد کننده این کار انجام میدهد.

استفاده از داروهای مسکن

از دیگر روش هایی که میتوانیم در منزل در صورت خفیف بودن درد خود آن را التیام بخشیم استفاده از دارو های مسکن میباشد.

دارو هایی که دکتر شمس برای درمان سیاتیک تجویز کرده است که بدون نسخه هم میتوانیم آنها را از داروخانه ها تهیه کنیم، ایبوپروفن، ناپروکسن و بازدارنده های cox-2  میباشد.

ماساژدرمانی

 از دیکر روش های درمان درد سیاتیک در منزل ماساژ درمانی میباشد.

راه های درمان درد سیاتیک
راه های درمان درد سیاتیک

ماساژ درمانی شامل افزایش جریان خون در بدن، آرامش ، راحت شدن عضلات و آزاد شدن مسکن طبیعی بدن که  همان هورمون ادورفین است میباشد.

انجام حرکات کششی

انجام حرکات کششی از دیگر راهکار های درمان سیاتیک در منزل میباشد.

در انجام حرکات کششی، نیرو قوی کششی در محور ستون فقرات، وارد میشود که این کشش باعث برطرف شدن، فشار وارد بر دیسک ها بین مهره ای میشود.

راه های درمان درد سیاتیک
راه های درمان درد سیاتیک

دکتر شمس بر این عقیده است که خلاص کردن فشار برروی ستون فقرات شرایطی را به وجود می آورد که برای بهبود یافتن درد سیاتیک به طور خودکار مفید میباشد.

انجام تمرین های تنفسی

انجام تمرین های تنفسی یکی دیگر از راهکار های درمان درد سیاتیک میباشد.

تمرین های تنفسی “پرانایاما” از جمله، تمرین های تنفسی میباشد که برای درمان و بهبود یافتن این درد موثر میباشد.

انجام این تمرین برای درمان درد سیاتیک به گونه ایی است که هوا را از یکی از سوراخ های بینی وارد بدن میکنیم و  از سوراخ دیگر بینی از بدن خود خارج میکنیم.

  6 روش درمان خانگی واریس پا چیست؟

کلام پایانی

درد سیاتیک ناشی از خراب شدن و Degenration ( انحطاط  )  دیسک کمر میباشد که در صورت شدید بودن درد می بایست به سرعت به پزشک مراجعه کرد زیرا در مواردی این درد های نیاز به عمل های اورژانسی دارد.

در صورت خفیف بودن درد سیاتیک مانند گزگز کردن، خواب رفتن اندام ها میتوانیم این درد را در منزل با روش هایی که دکتر شمس، متخصص درد، به آنها اشاره کرده است و در این مطلب نیز بیان شده است، آنها را برطف کنیم.

امیدوارم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

پا درد

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت در زمینه رشته تخصصی درد می‌باشد. هم اکنون در زمینه تخصصی درد و بیهوشی مشغول به فعالیت بوده و عضو هیئت مدیره بیمارستان امید می باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با دکتر شمس